Arif Nihat Asya kimdir?


Şair, Arif Nihat Asya 1904 yılında, Çatalca’ya bağlı inceğiz köyünde doğdu Asıl adı Mehmet Arif’tir.

Kocamustafapaşa’daki mahalle mekteplerine devam etti. Yatılı olarak Bolu Sultanisi’nin orta bölümünü bitirdi. Buradan Kastamonu Sultanisi’ne aktarıldı.Burayı bitirdikten sonra Yüksek Öğretmen Okulu Edebiyat Bölümü’ne yazıldı. 1928 yılında mezun oldu. Adana’ya tayin edildi. Öğretmenlik ve müdür yardımcılığı yaptı.

Altı ay Malatya lisesi Müdürlüğü’nde bulundu. Sonra Edirne Lisesi edebiyat öğretmenliğine tayin edildi. 1950’de Seyhan’dan milletvekili seçildi. Daha sonra yine edebiyat öğretmeni olarak Eskişehir ve Ankara’da çalıştı. İki yıl Lefkoşa Türk Erkek Lisesi’nde hizmet etti. Ardından Ankara Gazi Lisesi’ne tayin edildi. 1962 yılında emekli oldu.

Arif Nihat Yeni İStanbul, Babıalide Sabah gazetelerinde siyasi ve edebi yazılar yazdı. Nesirden çok şiir yazarı olarak ün yaptı. Şiirlerinde romantik, mistik, manevi eğilimli, tarihi kahramanlığa hayrandır. Bunlar şöyle tasnif edilebilir: Destani-milli şiirler, mistik-dini şiirler, aşk ve aile şiirleri, memleket güzellemeleri, nükte şiirleri. Şair şiirlerinde belirli vezinler kullanmamıştır. İçerik bakımından teşbihe ve biçime bağlanmayı tercih etmiştir. Şekilde ve deneyişte yeni, temelde ise köklü milli değerlere bağlıdır.

 
   

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.