14 Şubat Sevgililer Günü Hikayesi Nedir?


14 şubatın sevgililer günü olarak ne zaman ortaya çıktığı hep merak konusudur. Çıkış konusu ile ilgili pek çok rivayet mevcuttur. Bu rivayetlerin içinde en kabul gören inanış Aziz Valentin günüdür.

3. yüzyılda Roma İmparatoru olan 2. Claudius imparatorluğunun sınırlarını daha da genişletmek için sürekli seferler yapıyordu. Yaptığı bu seferler onu tatmin etmiyordu çünkü elinde yeterince asker bulunduramıyordu. İmparator 2. Claudius’a göre bunun sebebi erkeklerin aşklarını ve ailelerini geride bırakamamalarıydı.

Bu duruma çare arayan imparator bütün evlilikleri ve nişanları yasakladı. Bu yasağa rağmen Papaz Aziz Valentine, gençleri evlendirmeye devam ediyordu. Bunun üzerine Aziz Valentine tutuklanıp sopa ile dövülerek öldürüldü.

Bu olay yaşandığında tarihler 14 şubat 270‘i gösteriyordu. Bu sırada Roma’da Lupercalia bayramı kutlanıyordu. Bayram günü çekiliş yapılarak birbirine çıkan kız ve erkekler birlikte eyleniyor ve günün sonunda evlilik kararı alıyorlardı.

Lupercalia bayramı eski putperest inancından geldiği için papazlar bu durumdan rahatsızdı. bunun üzerine papazlar lupercalia bayramını Aziz Valentine günü olarak değiştirdiler. Bugün bir nevi evliliğe giden gün olduğu için zamanla sevgililer günü olarak kabul edildi.

https://www.jovdi.com/


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.