15 Temmuz Şehitleri ile İlgili Kompozisyon


15 temmuz, Türkiye Devleti için bir bağımsızlık mücadelesinin son aşamasını oluşturmaktadır. 15 temmuz, vatan çocuklarının kahramanlaştığı bir tarih olarak akıllarda yer etmiştir. Yediden yetmişe her insanın sokaklarda ve çıplak elle Kuvâ-yi Milliye oluşturduğu ve hücre hücre direndiği bir gündür.

15 temmuz, unutulmaz ki hatırlansın. Her gece gözünü 15 temmuz’a açan gözler, şöyle bir geceyi seyreder, yakarış eder ve dinlenmeye çekilir. Tetikte olmak, teyakkuz halinde olmak neymiş, iyi mi yapılırmış, kim vatanına nasıl haiz çıkması gerekiyormuş, hepimiz ve tüm dünya dersini almıştır.

şehit

15 temmuz, üniversitelerde okutulması ihtiyaç duyulan bir destanın tarihidir. 250 şehidin hiç düşünmeden silahların önüne durduğu insanlık için kara fakat gelecek için gün ışığı o günde, 2500 kişi de yaralı olarak gazi olmanın şerefini yaşamışlardır.

İnsanların şehit olmak için sokağa çıktı o günde, şehit olanlara ne mutlu ki amaçlarına ulaştılar. şehitlikten öte bir gayeyi binlerce senedir hesap defterlerinde tutmayan bir ulus, hesap kitap yapmadan, şehit olmak için uçurumıştıkça bu vatan bölünmeyecektir.

Ölürsek şehit, kalırsak gazi anlayışının hiçbir vakit yenik olmayacağını anlayamayan şer odakları yine gelse, yine şehit olmak için gözü korkmamış, sinmemiş bir halkla karşılaşacaktır. Bizler bu şekilde bir milletiz. Can veririz, can alamaya da hevesli değiliz. Canımızı yakanın canını yakarız.

Bu ülkenin her bir karış toprağında şehit kanı vardır. şehit kanının düştüğü her toprak bizim şahsi meselemizin ana gayesidir. çiğnetmeyiz, böldürtmeyiz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.