2. Dünya Savaşı Nasıl Başladı? Hangi Ülkeler Katıldı Nasıl Sona Erdi?


2. Dünya Savaşı, küresel tarihin en ölümcül çatışmasıydı. Milyonlarca kişi öldü ve ölenlerin çoğu sivildi. Avrupa’da 1930’larda gerilime neden olan pek çok faktör olmasına rağmen, Almanya’da politik bir huzursuzluk ve Avrupa ve Sovyetler Birliği’nde büyük çaplı bir çatışmaya sahne olan birçok ülkede faşizmin yükselişi oldu.

İkinci Dünya Savaşı Neden Başladı?

İkinci Dünya Savaşı’na Katılan Ülkeler

  • Dünya Savaşında Mihver Devletler: Almanya, Japonya, İtalya, Bulgaristan, Romanya
  • Dünya Savaşında Müttefik Devletler: İngiltere, Fransa, ABD, SSCB, Çin, Polonya, Yunanistan, Danimarka, Norveç, Belçika

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından, Almanya kendisini politik ve ekonomik açıdan istikrarsız bir konumda buldu. 1930’larda Adolf Hitler, Ulusal Sosyalist Partisinin popülaritesiyle ulusa güç kazandı. 1933’te Reich Şansölyesi oldu ve kendini “Fuhrer” veya Yüce Lider ilan etmeye başladı. Ardından Almanya’yı bir dünya gücü olarak yaratmak için Japonya ve İtalya ile ittifaklar kurdu.

Hitler’in Alman ırkının saflığı ve saf kalması gerektiği yönündeki saplantı, çatışmayı başlatmak için onu kışkırtan şeydi. Aryan ırkının genişlemek için daha fazla toprağa ihtiyaç duyduğuna ve diğer genetik kökenli vatandaşların yerlerinden edilmesine ya da “imha edilmesine” gerek olduğuna inanıyordu. Avrupa’da Hitler’in stratejileri ve söylemleri konusunda bir endişe olsa da, 1939’da Büyük Britanya ve Fransa’yı juggernaut milletine savaş ilan etmeye zorlayan Alman ordusunun Polonya’ya işgali oldu. Bu İkinci Dünya Savaşı’nın başlangıcıydı.

İkinci Dünya Savaşına Hangi Ülkeler Katıldı?

Avusturya, Polonya ve Çekoslovakya ile Büyük Britanya ve Fransa’yı ilhak etmiş olan Almanya arasında çatışma başladığında, kısa bir süre sonra faşist sempatileri olan ve Polonya’daki işgali destekleyen İtalya ve Rusya’yı kapsayacak şekilde genişledi. Yakında Almanya Norveç ve Danimarka’yı işgal etti ve Belçika ve Hollanda olarak bilinen bölgeye taşındı.

Romanya, Bulgaristan ve Macaristan, İtalya, Rusya ve Almanya’nın Eksen güçlerine katıldı. Kısa bir süre sonra Alman birlikleri Yugoslavya ve Yunanistan’ı işgal etti. 1941’e gelindiğinde, çatışma, Japonya’nın saldırganlığının kontrol edilmediği Pasifik bölgesine yayıldı ve bölgedeki Avrupa sömürge yerleşimlerinin kontrolünü ele geçirdi. Kongre, Japonya’ya savaş ilan ederek, ABD’nin çatışmaya katılması için 1937’de Pearl Harbor bombalamasını yaptı. Bundan kısa bir süre sonra Almanya ve geri kalan Eksen güçleri ABD’ye savaş ilan etti.

İkinci Dünya Savaşı Nasıl Sona Erdi?

II. Dünya Savaşı, Müttefik devletlerin (İngiltere, Fransa, ABD, SSCB, Çin, Polonya, Yunanistan, Danimarka, Norveç, Belçika) zaferiyle 1945 yılında sona erdi. O yılki Potsdam konferansında, ABD Başkanı Harry Truman, Winston Churchill ve Joseph Stalin, Japonya ile olan çatışmayı tartışmak ve Almanya’nın işlerini halletmek için bir araya geldiler. Ülke, Büyük Britanya, ABD, Sovyetler Birliği ve daha az ölçüde, Fransa’nın Müttefik güçleri tarafından kontrol edilen dört parsele bölünmüştü.

Churchill ve Truman, Stalin’in Japonya’ya desteğini gerekli kıldı ve taleplerini kabul etmelerini sağladı. 1945 yılının Ağustos ayında, Pasifik’te artan ve maliyetli bir çatışmanın yarattığı korku nedeniyle, Truman, Japonya’nın Hiroşima kentine iki atom bombasının ilkini düşürdü. Birkaç gün sonra Japonya, Potsdam Konferansı şartlarını kabul etmeye ve Eylül ayı başında resmen teslim olmaya karar verdi.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.