4G ile 5G Arasında Ne Fark Var?


Mobil iletişimde 4G’nin zamanı geldi ancak 4G gelmeden 5G gündemimize giriverdi. 4G ile şu an kullandığımızdan 10 kat daha hızlı internet bağlantısına sahip olacağız.

5G’deki internet mobil hızı 4G’ye göre 20 kata varan oranlarla artacak. Bu kadar hızlı internet ile hayatımıza yeni bir kavram gelecek nesnelerin interneti. Buzdolabından otomobile evinizdeki herhangi bir eşyanın tüm cihazların internete bağlı olması mümkün olacak.

2020 yılında hayatımıza girecek

Bu teknoloji ile insanlara gerek kalmadan buzdolabınız marketten sipariş verecek, otomobiliniz diğer otomobillere bakarak yol tarifi alabilecek tabi bu da kesintisiz ve güçlü bir internet bağlantısını gerektirecek. 2020 yılında dünyada 50 milyardan fazla cihazın internete bağlanacağı tahmin ediliyor.

Avrupa, Amerika ve Japonya’nın önderliğini yaptığı 5G platformlarında şu anda ilk protatif testler 2018’de yapılması ve 2020 yılında hayatımıza girmesi bekleniyor. Görünen o ki önümüzdeki yılların girişimcilik alanı nesnelerin interneti olacak.

5G Ne Kadar Hızlı Olacak?

Aşırı hızlı. Gelecekte iPhone 12 modelinize ya da Samsung Galaxy S16 telefonunuza ortalama boyutta bir filmi 5G teknolojisiyle 1 saniyeden bile kısa sürede indirebileceksiniz.

Çin mobil devi Huawei 5G’nin 4G LTE standartlarından 100 kat daha hızlı olacağını öne sürüyor. O zaman 5G’nin gerçekten süper hızlı bir bağlantı seçeneği sunacağını söyleyebiliriz.

5G’nin Hızdan Başka Bir Avantajı Var mı?

Elbette. 4G hakkındaki en büyük eleştiri ve şikayetlerden biri yeni seviyede bir hız sunmasına rağmen halen bazı veri kısıtlamalarına sahip olmasıdır. Bir benzetme yapmak gerekirse biri size Ferrari veriyor fakat sadece arka sokağınızda sürme imkanınız var. 4G de şu an bu şekilde.

Tahminlere göre 5G teknolojisi 4G’nin kapasitesinden 1000 kat daha yüksek olacak. Böylece herkes için yeterince ağ genişliği olacak ve servis sağlayıcılar herhangi bir veri kısıtlamasına gidemeyecek. Umudumuz o şekilde.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.