Vücudumuzun Bizleri ŞAŞIRTAN 10 Gizemi


İnsan vücudu hakkında konuşulacak pek çok şey var. Yıllardır vücudumuz üzerine yapılan araştırmalar, bizleri her seferinde şaşırtmaya devam ediyor. Yapılan tüm çalışmalar aslında bize vücudumuzun ne kadar komplike olduğunu göstermekte. İşte insan vücudu ve tuhaf gizemleri.

10- Kemikler

Vücudumuzda bulunan en sert dokulardan biri kemiklerdir. Ortalama bir çok yetişkin insanın vücudunda 207 tane kemik bulunmakta. Fakat bebekler üzerinde yapılan araştırmalar, bebeklerin 270’ten fazla kemiğe sahip olduğunu göstermekte. Peki bu 67 taneye yakın kemiğimiz nereye gitti? Yıllar içerisinde büyüme başlayan vücudumuzda ki bu kemikler zaman içerisinde kaynaşarak 207 taneye düşüyor.

9- Tırnaklar

Tırnaklarımız her gecen gün yavaş yavaş uzamaya devam eder. Siz hepsinin aynı anda uzadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Belki fark etmeseniz de tırnaklarınız içerisinden hızlı uzayan tırnağınız orta parmağınızın tırnağı dır. Ayrıca hangi elinizi daha sık kullanıyorsanız: o elinizdeki tırnaklarda aynı şekilde kullanmadığınız elinize göre daha hızlı uzamaktadır.

8- Kötü Rüyalar

rüya

Araştırmalar göstermiştir ki, soğuk odada uyuyan insanlar daha çok kötü rüya görmektedir. Aslında bilim insanları bunu tam olarak açıklayamıyor. Fakat bazı insanlar üzerinde yapılan çalışmalar, insanların uyuduğu odanın sıcaklığı ile kötü rüya görmesi arasında bir bağlantı olduğunu söylemekte. Yani sürekli kötü rüyalar görmekten sıkıldıysanız, bedeninizi daha sıcak tutmalısınız.

7- Kulaklar

Vücudumuz bizim ruh halimize göre çeşitli değişiklikler gösterebiliyor. Bunlardan biride korktuğunuz zaman kulaklarınızın daha çok kir üretmesi. İnsan korktuğu zaman vücudu farklı kimyasallar ve hormonları ortaya çıkarır. Bunun sonuçlarından biride kulakta ve arkasında çıkan kirdir. Yapılan bazı çalışmalar bu ikisi arasında bir bağlantı olduğunu göstermiş.

6- En Güçlü Kas

İnsan vücudundaki en güçlü kasa sahip organımız dildir. Diliniz ile halter kaldıramazsınız ancak boyutuna göre en kuvvetli kas odur. Aslında gün boyunca dilimizi ne kadar çok kullandığımızı bir düşünün, yemek yerken ve konuşurken bile dilimiz hep hareket halindedir.

5- Gıdıklanmak

gülmek

Çok gıdıklanan birisiyseniz ve arkadaşlarınız size bu konuda sürekli şaka yapıyorsa bide bunu kendinize yapmayı deneyin. İnsanların kendi kendini gıdıklaması mümkün değildir. Bunun sebebi, beyninizin parmaklarınızın hareketini kontrol ederken gıdıklama isteğini tahmin etmesidir. Çünkü beyniniz gıdıklanmanın nereden geleceğini bilir ve arkadaşlarınızın gıdıklamasından farklı olarak siz kendinize dokunduğunuzda buna tepki vermez. İnsanlara gıdıklanmadığını bu şekilde gösterebilirsiniz.

4- Elementler

Vücudumuzun sahip olduğu elementler gerçekten de fazladır. Bu elementleri gözünüzde canlanması için şöyle tarif edebiliriz. Vücudunuzdaki tüm Karbonu toplayıp 9000 tane kurşun kalem elde edebilirsiniz. Ayrıca vücudunuzdaki tüm fosforla 2200 kibrit elde edebilirsiniz. Dahası, vücudumuzda bir kaşık dolusu magnezyum, 250 gram sülfür ve 5 cm’lik bir çivi çıkarabilecek demir bulunur.

3- İnsan Derisi

Her saatte vücudumuzdan 600.000 deri parçası dökülmektedir. Deriniz yanmadıkça ve kurumadıkça deriniz aklınıza gelmez ancak sürekli olarak insan derisi kendini yenilemektedir. Adeta bir yılan gibi insanlarda deri değiştirirler ama bunu en küçük deri parçacıklarıyla yaptığımız için çok fark edemeyiz. İnsan derisi kendini sürekli olarak yenilenmekte ve ölü hücrelerden arındırmaktadır.

2- Duyma Hissi

Eğer akşam yemeğini çok yerseniz duymakta zorluk çekebilirsiniz çünkü araştırmalar göstermiştir ki duyu hislerimiz fazla yemek yedikten sonra azalma eğiliminde bulunmaktadır. Örneğin yemek yedikten sonra eğlenmek için bir konsere giderseniz, kendinize kötülük yapmış olursunuz. Duyma hissinizin azalmaması için bu tür eğlence etkinliklerinden önce yemeği az yemeniz sizler için faydalı olacaktır.

1- Mide Asidi

Midemizde bulunan hidroklorik asit gerçekten de çok güçlüdür. Bu asit bir Jileti eritebilecek güce dahi sahiptir. Midemiz deki hidroklorik asit pek çok metali eritebilecek özelliktedir. Tabii bunu test etmeniz için bir jilet ya da başka metal bir eşya yemeniz gerekmiyor, bunu unutmayın.

https://www.doga.gen.tr/


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.