Abdullah Gül ile 12 Yıl Kitap İncelemesi


Abdullah Gül ile Recep Tayyip Erdoğan öğrencilik yıllarında tanışıp çok uzun bir yol arkadaşlığı yaptılar, milli görüş hareketinden yenilikçiler olarak ayrıldılar sonra tam bir kader ortağı oldular. Bir birlerini kardeş saydılar ama son bir kaç yıldır araları bozuk gibiydi. Kendileri yalanlasa da ayrı düştükleri biliniyordu artık bu söylentilerin belgesi var. Herkes Abdullah Gül ile 12 yıl adlı kitabını konuşuyor. O kitabın yazarı Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı döneminde Abdullah Gül’ün basın baş danışmanlığını yapan Ahmet Sever kitabı anlattı.

Bu kitap ile fotoğrafın bütününü göstermek istedim

abdullah gül ile 12 yıl

Kitap beklentimin de ötesinde büyük ilgi gördü, bunu anlamak mümkün. 12 yıl uzun bir süre 12 yıl boyunca perde arkasında yaşananlar hep merak uyandırdı ama kenarından köşesinden, fotoğrafın bütününü değilde parçalarını gördü, bu kitap bir şekilde fotoğrafın bütününü ortaya koydu. Yapmak istediğim buydu aslında. Her yönlü tepki var hakarette var övgüde var. Söylenmesi gereken en önemli şeyleri bu kitapta yazdığımı düşünüyorum. Kitaba koymadığım şeyler de var ama işin özü ve en önemli noktalar kitabın içerisinde yer alıyor.

Kitabın zamanlaması

Ben bu kitabı kendi iradem ile kendim yazmaya karar verdim. Bu konuda Gül’ün en ufak bir müdahili yok. Bana bir kitap yaz demedi. Bu kitaptan yola çıkarak Gül ile ilgili çok fazla spekülasyon yapılıyor, bu dönem çıkardı diyorlar. Bu kitabı yazma fikri bana ait ve kitabın çıkarma zamanlaması da bana ait. Gül bu kitabı yazma demedi ama katkıda vermedi hatta mesafeli durdu. Kitap üzerinden mesaj vermek isteseydi o yazmak isterdi. Bir kitap yaz oradan mesajlarımızı verelim derdi. Yazmasam daha mutlu olacaktı.

12 yıl yanında çalışırken çok tepki gördüm benim için o bizden biri değil dediler. Şimdi de bizden olmayan bir ile 12 yıl çalıştı birde ona kitap yazdırdı gibi bir algı ortaya çıkmasından rahatsızdı. Ben bun kitabın içerisinde de net bir şekilde de koydum. Kitap baştan sona okunduğu zaman görünecektir şu an herkes cımbızlayıp içerisinden bir şeyler çıkartıyor oysa kitabın tamamını okuyup fotoğrafın bütününü görüp yorum yapsalar daha sağlıkl olur.

Seçim sonrasında yayımlanmasını istedi Gül. Seçimden sonra bile zamanlama manidar dendi. Ama burası nasıl bir ülke ise manidar olmayan zaman mümkün değil zaten. Seçim öncesi çıksaydı diyeceklerdi zamanlama çok manidar. Seçimden önce seçmeni etkilemek için diyeceklerdi. Seçim sonrasına geldik yine aynı şeyleri söylüyorlar, bu kitap ne zaman yazılsa manidar olacaktı zaten.

Kitap yayımlanmadan önce Gül bu kitabı okudu mu?

Abdullah Gül
Abdullah Gül

Benim hiç bir maksadım amacım yok tek amacım 12 yılı kamuoyunu bilgilendirmek ve tarihçilere de bir vesika bırakmak amacım bu. Abdullah Gül bu kitap yayımlanmadan önce okudu. Gül kitaba herhangi bir katkı vermedi. Bu kitap benim bire bir tanık olduğum olaylardan oluşuyor ya da benim kendi imkanlarım ile edindiğim bilgi ve belgelerden oluşuyor.

Abdullah Bey’in siyasi açıdan bir hırsı yok. Ona yapılan yakıştırmalar son derece haksız eğer hırsı olsaydı zaten kendisi karar verir. Örneğin ben Cumhurbaşkanlığına yeniden adayım der ve denklemi olduğu gibi değiştirebilirdi.

Cumhurbaşkanlığı görev süresi içerisinde daha sonrası için hesaplar yaparak ona göre politika uygulamadı. Tarafsız olmaya çok özen gösterdi. Zaten bu kitapta onun örnekleri o kadar çok ki, basın özgürlüğünden tutta, tutuklu milletvekillerinden yolsuzluklara çok geniş bir yelpazede farklı bir duruşu oldu. İnsanlar biraz imkansızı istiyor, Türkiye o kadar kutuplaştı ki herkes Cumhurbaşkanı’nın kendisi gibi düşünmesini kendi beklentilerinin tamamını karşılamasını bekliyor, böyle bir şeyin olması zaten mümkün değil. Sonuçta gidebileceği yere gitti. Gezi olaylarındaki farklılaşma gibi yerlerde farkını koydu ortaya. Onu test etmek için şuradan geçiyor; Cumhurbaşkanı olmasına karşı olanlar bile 7 yıllık görevinin bitiminden ne olur gitmeyin, ayrılmayın çekilmeyin noktasına geldiler.

Abdullah Gül’ü üzen olaylar

Abdullah Gül’ü kıran üzen şeyler oldu bu süreçte bunlardan bir tanesi göre süresini 5 yıl boyunca belirsiz bırakılması o dönem çok sıkıntı çekti. Sürekli bu sorulara mağruz kaldı ve bunlara cevap veremedi. Görev süresi 7 yıl olduktan sonra bir daha seçilemeyeceğine karşı bir yasak konması. Kendi partisinden gelen bu yasak Gül’ü incitti.

Abdullah Gül, Bülent Arınç’ın istifasını engelledi

İlk sıkıntı gezi olayları sırasında ortaya çıkmıştı Başbakan Erdoğan ve Bülent Bey arasında, peşinden bir gazede bir haber çıkmıştı, Erdoğan’ın kızlı erkekli çıkışından sonra Arınç bunu yalanladı ama ertesi gün Erdoğan bunu doğrulayınca Bülent Bey için zor bir durum ortaya çıkmıştır. Sonra aralarındaki bir gerginlkten sonra Bülent Bey istifa kararı alıp evine kapanıyor ve kim gelirse gelsin ikna edemiyor. O noktada 3 bakan Gül’e gelip devreye girmesini istiyor ve Gül’de Arınç ‘ı arayarak uzun bir telefon görüşmesinden sonra geri dönmeye ikna ediyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.