Açelya Bitkisi Hakkında Bilgi


Açelya Bitkisi , olarak telaffuz edilen bu popüler uzun ömürlü çalı Rhododendron ailesinin bir üyesidir. Bununla birlikte, çiçeklerin kümeleri olan Seddienden farklı olarak, kök başına yalnızca bir tane çiçeklenme özelliği vardır.
Çoğu iklimlerde nispeten kolaylıkla yetiştirilebilecek oldukça sağlam bir bitkidir.

Tanım

Açelya, ilkbaharda çiçek açan küçük ağaçlar veya çalılıklardır. 60 cm yüksekliğinde büyürler ve kırmızı, pembe ve beyaz çiçekler açan sığ bir köklendirme bitkisidir. Bahçıvanlar, yıllar boyunca bir takım melez çeşitleri geliştirdiler.

Habitat

Çin ve Tayland , ancak şimdi dünyanın birçok yerinde bol miktarda bulunmaktadır. Doğal yaşam alanları, hareketli ağaçlarla çevrili bir ormanın güneşli ışığında, parlak güneş ışığı ve koruyucu gölge sağlar. Benzer bir çevreye dikilerek, üreticiler ilkbaharda bolca çiçek açması ile sevindiricidir.

Açelya için optimum büyüme koşulları asidik, iyi drene edilmiş toprak ve ılıman sıcaklıklardır.

Durumu

Kış aylarında ekstra dikkat gösterilmesine rağmen yıl boyunca satın alınabilirler.

Cins

Açelya’nın cins adı Rhododendron simsii’dir. Bununla birlikte, Rhododendron’larla alâkalı iken, bu bitkinin bahçe çeşitliliği kadar sağlam değiller ve kış aylarında içeride tutulmaları gerekir.

Bakım İpuçları

Açelya bitkisini doğru toprak koşulları göz önüne alındığında yetiştirilmesi nispeten kolaydır, ancak gelişmek için bol miktarda suya ihtiyaç duyarlar. Sert bir su alanında yaşıyorsanız, yağmur suyu ile su almak daha iyi; Aksi halde yapraklar sarıya dönebilir. Yapraklar kahve rengi olduysa, yeterince su almıyorlar anlamına gelir.

Biliyor musun?
İsmi Yunanca “kuru” kelimesinden gelse de, aslında yalnızca kuru bölgelerde yetişecek ve günümüzde gördüğümüz modern çeşitleri ifade etmeyen Laponya’daki Açelya çeşitliliğine atıfta bulunmaktadır.

Hastalık

Phytophthora kökü çürüğü, açelyalleri etkileyen bir hastalıktır. Bir açelya sahibi için, hastalığın kontrolü ve tedavisi zor olduğu için, bu hastalığın belirtilerini görmek yıkıcı olabilir.

Fitofthora mantar enfeksiyonunun belirtileri normalde açelya bitkisinde azalmış büyüme ile başlar. Genel büyüme daha az olacaktır. Yeni dallar bir zamanlar sahip oldukları kadar kalın olmaz ve yapraklar daha küçük olur. Nihayetinde fitoptora hastalığı yaprakları etkileyecektir. Açelyadaki yapraklar büzülecek, kıvrılmaya, sarkmaya veya parlaklığını kaybetmeye başlayacaktır. Bazı çeşitlerinde, yapraklar yaz aylarında sonbahar boyunca kırmızı, sarı veya mor renge dönecek (bu durumda açelyalar daha önce renk değiştirmediyse bu yalnızca bir sorundur). Açelya phytophthora kökü çürümesine sahip olduğuna dair kesin bir işaret, açelya çalı tabanındaki kabuğun koyu, kırmızımsı veya kahverengimsi olmasıdır. Fitoftha hastalığı ileri giderse, bu renk değişikliği zaten gövdeyi dallara kadar taşıyabilir. Eğer açelya bitkisini kazmak isterseniz, köklerin bu kırmızı veya kahverengi renklerine sahip olduğunu bulursunuz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.