Açık Kahverengi Nasıl Elde Edilir?


Yüzyıllar önce kahveye benzeyen bir renk olduğu için kahverengi diye isimlendirilen bu renk kırmızı ve yeşil veya sarı ile morun karışımı ile elde edilebilir. Kırmızı ve yeşilin karışımı ile elde edilecek olan kahverenginin de çeşitleri vardır. Kırmızı-yeşil ve beyaz veya sarı-mor ve beyaz olmak üzere açık kahverengi, kırmızı-yeşil-siyah ile koyu kahverengi elde edilebilir.

Kahverengiye beyaz ve siyah tonları hangi oranda ilave edilirse o derecede koyu ya da açık olur. Örneğin; yeşil ile kırmızı yerine fıstık yeşili ve açık mor karıştırılırsa bej rengi elde edilir. Aynı şekilde koyu yeşil ile bordo karıştırılırsa da kestane rengi ortaya çıkar.

Kişiler üzerinde etkisi kahve ile aynı özelliktedir. Kahvede bulunan yatıştırıcı etki aynı şekilde kahverenginde de hissedilir. Ayrıca sosyalleşme eğilimi arttırır. Bu özelliği nedeniyle de çoğunlukla kafeler ve restoranların dekorasyonlarında tercih edilir.

Açık kahverengi renk skalasında bej ve meşe rengi arasında kalır. Uyumlu olduğu renkler arasında mavi, kırmızı, yeşil, turuncu ve mor yer alır. Ayrıca beyaz ve açık kahverengi tarz olarak gece kıyafetlerine hoş bir şıklık katar.

Evlerde ve ofislerde de sık sık kahverenginin yumuşatılmış tonu olan bu renk tercih edilir. Duvarlarda ve mobilyalarda açık kahverenginin çok koyu ya da açık olmayan bu tonu kullanılır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.