Adalet Meslek Elemanı Nasıl Olunur?


Hakim ve savcılara yardımcı olan kişilere adalet meslek elemanı denilmektedir. Bu yazımızda sizlere ‘Adalet meslek elemanı nasıl olunur?’ sorusunun yanıtı vereceğiz.

Adalet meslek elemanı olabilmek için izleyeceğiniz farklı yollar bulunmaktadır. Bildiğiniz üzere ünvanı bulunan bir mesleğe sahip olabilmeniz için üniversitelerde bulunan ön lisans veya lisans programlarından birini okumanız gerekmektedir. Adalet meslek elemanı olarak görev yapmak istiyorsanız izleyeceğiniz yollardan biri adalet meslek lisesinden mezun olarak sınavsız geçiş yapıp 2 yıllık önlisans programı olan adalet bölümünü okumanız gerekir.

Ancak siz eğer adalet meslek lisesi okumamışsanız izleyeceğiniz diğer bir yol ise TYT (temel yeterlilik testi) olarak nitelendirilen üniversiteye giriş sınavına girmeniz gerekmektedir. Bu sınava girebilmeniz için herhangi bir liseden mezun olmanız gerekmektedir. Sınava başvuru yaptıktan sonra sınavdan üniversitelerde bulunan adalet bölümünün puanını almanız gerekmektedir.

Yukarıdaki yollar dışında adalet meslek elemanı olmak için farklı bir yol daha bulunmaktadır. Eğer herhangi bir üniversitede herhangi bir bölüm okuyorsanız ve ikinci üniversite olarak adalet bölümünü okumak istiyorsanız sizin için büyük bir kolaylık sağlanmaktadır. Anadolu üniversitesi açık öğretim fakültesi (AÖF) üniversite okumakta olan öğrencilere ‘İkinci ünversite’ başlığı altında farklı bir bölüm okuma fırsatı tanıyor. Başvuru tarihlerini takip edip başvurunuzu açık öğretim bürolarına yaparak adalet bölümünü okuyabilirsiniz. Ancak unutmamanız gerek şey bu yöntem ile adalet okumak istiyorsanız herhangi bir üniversitenin herhangi bir bölümden mezun olmuş olmanız veya hala aktif olarak okuyor olmanız gerekmektedir.

Adalet meslek elemanı olmak için yukarıda belirtilen yollardan biri ile adalet bölümünü bitirip mezun olduktan sonra Kamu personeli seçme sınavı (KPSS)’na girmeniz gerekecek. Peki kaç puan almam gerekiyor? İşte bu sorunun yanıtı biraz canınızı sıkabilir. Çünkü yüksek puan almanız gerekir. Bu yüksekten kastım ise 90 ve üzeri olmak zorundadır. KPSS sınavında 90 puan almanız durumunda kesin atanırsınız diyemem. Çünkü atanma puanları sürekli değişmektedir. Rakiplerinizin aldığı puan ve verdikleri tercihlerde büyük önem arz ediyor.

Adalet Bölümü son yıllarda çok talep edilen bir bölüm oldu. Dikey geçiş yaparak ‘avukat’ olma ihtimali yüzünden birçok kişi adalet bölümünü okumaktadır. Bu nedenle rakip sayınız oldukça yüksektir. İstikrarlı azimli ve disiplinli bir şekilde hedefe odaklanmanız durumunda hedefinize ulaşabilirsiniz. Umarım hayallerinize ve hedeflerinize ulaşırsınız. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.