Afganistan Bayrağı Hakkında Her Şey


18. yüzyıldan bu yana 26 farklı tasarıma sahip olan Afganistan Bayrağı hakkında ilginç bilgiler, tarihi ve değişen tüm bayraklar hakkında kısa notlar yer alan ilk bayraklarla ilgili ilginç bilgiler yazımız.

Afganistan Bayrağı Hakkında Bilgiler

  1. Afganistan’ın ulusal bayrağı, merkezdeki klasik Ulusal Amblem ile dikey üç renkten oluşuyor.
  2. Mevcut bayrak 19 Ağustos 2013’te kabul edildi, ancak 20. yüzyıldakilerin çoğu ile benzer tasarımlar kullanılmıştır.
  3. Afganistan, Hotak hanedanının 1709’da kurulduğunda kullandığı ilk bayraktan bu yana 26 farklı bayrak benimsemiştir. Sadece 20. yüzyılda, Afganistan 18 farklı ulusal bayrak değiştirdi, bu süre zarfında diğer tüm ülkelerden daha fazla siyah, kırmızı ve yeşil renkleri kullanmıştır.
  4. Haiti, Ekvador, El Salvador, Kosta Rika ve Bolivya ile birlikte, bayrağın içinde bayrak tasvir eden altı ulusal bayraktan biridir.
  5. Ayrıca, Kamboçya, San Marino, Portekiz ve İspanya ile birlikte, bir bina tasvir edilen beş ulusal bayraktan biridir.
  6. Siyah, ulusun karanlık, sorunlu geçmişini sembolize ediyor. Yeşil, hem İslam’ı hem de refahı temsil ederken, kırmızı, ülkenin bağımsızlığı için savaşanların kanını temsil ediyor.
  7. Kullanılan üç rengi, 1928’de karısıyla Avrupa’yı gezerken Afgan Kralı Emanullah Han’ın bir bayraktan esinlendiği iddia edilmektedir. Orijinal yatay üç renkli tasarım, Almanya bayrağına dayanıyordu.
  8. Bayrağın merkezinde Afganistan Amblemi var. 1928’den bu yana neredeyse her ulusal bayrağın merkezinde bu amblem vardı. Hemen hemen her amblemin içinde -ilk olarak 1901’de kullanılan- bir cami ve -ilk olarak 1928’de kullanılan- buğday figürleri vardı.
  9. Bu bayrak, tasarımında bir binaya sahip dört bayraktan sadece biridir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.