Ağız kanseri nedir? belirtileri, tedavi yöntemleri


Ağız kanseri nedir?

Ağız kanserleri genellikle dil, dudak, ağız içinde alt ve üst çene mukazzası ve boğazla sınırlı olan kanserlerdir. Bunlar total kanserlerin yüzde ikisi ile yüzde dördünü kapsarlar. Yaklaşık olarak’da 40 yaş üzeri oluşan kanserlerdir. Ancak teşhis edildiğinde yaş ortalaması 60 civarıdır.ağız kanseri

Ağız içinde uzun süredir geçmeyen çatlak, şişlik, yara, kırmızı leke veya beyaz bir leke eğer’ki uzun süreden beri varsa ve geçmiyorsa ağız kanseri belirtisi olabilir. Özellikle dilde oluşan lezyonlar dilin şişmesine neden olur. Dil şiştiği zaman dili büke meme, konuşma ve yutkunma zorlukları meydana getirebilir. Yada gelişen bir tümör kanamalı bir lezyon halinde ülserler meydana getirebilir. Ayrıca ağız içinde kırmızı veya beyaz lekeler oluşabilir. Bunlar aslında kanser değildir. Ancak bunlar tedavi edilmezse bunlar kansere dönüşebilirler. Beyaz lekeler veya kırmızı lekeler mutlaka çok dikkat edilmesi gerekiyor. Bu tip yaraları tespit eden kişiler bir ay içinde geçmezse doktora başvurunuz.

Ağız Kanserleri Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle ağız içi muayeneyle anlaşılır. Ağız içi muayene edildikten sonra Biyopsi yapılır. Küçük bir biyopsi ile bu kanserlerin daha sonra tipi anlaşılır. Tipine göre’de ne kadar büyüklükte olduğu ve nerelere yayıldığı, nereleri etkilediği anlaşılması için emar ve tomografi tekniklerinden yararlanılır.

Ağız Kanserlerinin Gelişimini Neler Tetikler?

Ağız kanserini en çok sigara ve alkol tetikler. Ama en çok sigara tetikler. Sigaranın dumanın içindeki toksit maddeler alkol ile buluştuğunda bu etki dahada artar. Bunun için sigara ve alkol en çok tetikleyiciler dendir. Bununla birlikte travma yani hasta sürekli dilini, dudağını veya yanağını ısırıyor ise ve bu travmalar tekrarlayan travmalar ise yine kanser olma riski meydana gelebilmekte. Yada ağzın içinde sivri kenarlı kalmış olan eski veya yarım kalmış olan restorasyonlar olabilir. Yada hasta hareketli protez kullanıyordur.

Ancak protezin tutuculuğu iyi olmadığı için yerinde durmuyordur. Buda bir travma oluşturabilir. Yada Protezin tutuculuğu çok iyidir. Ancak hasta hiç ağzından çıkartmıyor dur. Buda devamlı dokulara travma yaratacağından dolayı bu yapıların yapmış olduğu hasarlar travma olarak meydana gelir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.