Ağız Kokusunun Nedenleri, Tedavi Yolları


Ağız kokusu nedir, nasıl oluşur?

Ağız kokusu bir hastalık değildir ama bir hastalığın belirtisidir, ağız kokusu iki tipe ayrılır birisi fizyolojik, normal yemek yediğimiz zaman özellikle kokulu olan sarımsak gibi yediklerinizden oluşan ağız kokularıdır bunlar normaldir. Patalojik olanlar var bunlar da ağzınızda olan diş çürükleri, diş eti rahatsızlıkları, faranjit, tonsilit gibi boğaz hastalıkları reflü mide rahatsızlıkları gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları ve şeker hastalığı karaciğer yetmezliği böbrek yetmezliği gibi sistemin hastalıkların belirtisi olabilir.

Ağız kokusunun sebepleri

 • Diş aralarında, dil üzerinde ve diğer çevre dokularda kalan yiyecek artıklarının ağız içindeki bakteriler ile kötü kokulu bileşiklerin oluşmasına sebep olmaktadır.
 • Ayrıca; ağız bakımı eksikliğine bağlı olarak oluşan bu ortamda, diş çürükleri ve dişeti hastalıkları da meydana gelerek tabloyu ağırlaştırmaktadır.
 • Karaciğer yetmezliği ve karaciğer hastalıkları ağız kokusuna neden olabilir.
 • İyi temizlenmeyen protezler de benzer şekilde ağız kokusunun daha şiddetli hissedilmesine neden olmaktadır.
 • Tükürük ağızda kokuya neden olan gıda artıklarının temizlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bazı ilaçların sürekli kullanımında, tükürük bezleri ile ilgili hastalıklarda veya sürekli ağız solunumu yapan kişilerde, tükürük azlığına bağlı olarak ağız kokusu gelişebilir.
 • Sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar ağız kokusuna neden olabilir.
 • Ağzınızda aseton kokusuna benzer bir ağız kokusu varsa bunun muhtemel sebebi şeker hastalığıdır.
 • Yediğimiz bazı yiyecekler de (soğan, sarımsak, et, balık, peynir vb.) nefesimizin kötü kokmasına neden olabilir. Dişlerin ve dilin temizlenmesi ile bu koku ortadan kalkmaz. Kokuya neden olan yiyecek vücuttan bütünüyle atılana dek koku devam edecektir.
 • Böbrek yetmezliği balık kokusuna benzer bir ağız kokusuna neden olabilir.
 • Benzer şekilde tütün ürünleri ve alkol de ağız kokusuna neden olurlar.

Bu alışkanlıklardan bütünüyle vazgeçmedikçe ağız kokusu devam edecektir

Ağız Kokusunun tedavi yolları

 • Ağız kokusuna neden olan her ne ise ona göre tedavi yapılır. Ağız kokusu sorunu eğer dişlerden kaynaklanıyorsa ve dişlerde çürük var ise çürüklerin tedavisi yapılmalıdır. Eski kaplama var ise kaplamalar çıkartılmalı ve sağlıklı şekilde yenilenmelidir.

 

 • Diş etlerinde ise sorun; diş eti tedavisine başlanmalıdır. Diş eti tedavisi bazen tek seansta sadece diş taşı temizliği ile tedavi edilebilir tedavilerdir.

 

 • Yeme içmeyle ilgili tüm faaliyetlerin sona erdiği uyku öncesinde, dişlerin fırçalanması ağız hijyeninin olmazsa olmazıdır. Fırçalama dışında, alkolsüz ağız gargaralarını kullanmak da kokuyu önlemede yardım olabiliyor.

 

 • Sigara ve diğer tütün ürünleri de ağız kuruluğuna ve kokuya neden oluyor. Diş eti hastalıklarına zemin hazırlayarak ağız sağlığını bozuyor. Sigarayı tamamen hayatınızdan çıkarın.

 

 • Sabahları oluşan ağız kokusunun nedeni genellikle açlık oluyor. Ağız kokusuna karşı sabahları kahvaltıyı atlamayın.
 • Maydonoz çiğnemek: Sigara içenlerin sık sık başvurduğu bir yöntem olan maydonoz ağız kokusunu gidermekte de etkilidir.

 

 • Yoğurt tüketmek: Yoğurt ağız kokusuna sebep olan hidrojen sülfür kokusunu yok etmekte etkilidir.

 

 • Ağız kokusunu gideren çeşitli baharatlar: Anason, kişniş, kakule, rezene, karanfil, tarçın gibi kokulu baharatlar ağız kokusunu giderir ve önler.

Ağız kokusu kronik olabilir mi?

Kronik hastalıkların ağız kokusu yaptığı durumlarda bunun ortadan kaldırılması biraz daha zor oluyor. Kronik böbrek yetmezliği kronik karaciğer yetmezliği ve şeker hastalığı gibi durumlarda bu eklemleri ortadan kaldırmak mümkün olmuyor, bu ortadan kalkmadığı sürece hastanın ağız kokusu ortadan kalkmıyor ama azaltılabiliyor, tamamen ortadan kalkmıyor.

Ağız kokusu nasıl ortadan kaldırılır?

Ağız kokusu etkeni ortadan kalktığında ortadan kalkan bir durumdur. Mesela ağzımızdaki çürüklerimizi ve diş taşlarını veya diş eti rahatsızlıklarını ortadan kaldırdığımızda bunlardan oluşan ağız kokusu giderilmiş olur. Ağız kokularının yüzde 85’i ağız içerisinde diş çürükleri, diş eti rahatsızlıklarına bağlı olan ve ağız kuruluğuna bağlı olan hastalıklardır. Geriye kalan yüzde 15’nin yüzde 5’i faranjit, sinüzit gibi kulak burun boğazı ilgilendiren rahatsızlıklardır. Yüzde 10 ise sindirim sisteminin sebep olduğu ağız kokularıdır.

Ağız içerisindeki sorunlardan olanlarda tamamen ortadan kaldırılması mümkündür, kısmen kulak burun boğazı ilgilendirenlerde ise etkeni ortadan kaldırmak mümkündür fakat sistemik rahatsızlıklarda bu durumu zor başarılabiliyor,tam başar sağlanamıyor.

1) Her yemekten sonra anason çiğneyin. Sindirime de iyi gelecektir.

2) Kakule, dereotu ve rezene çiğneyin.

3) Tarçın çubuğu ısırın. Bu ağızdaki bakterileri de öldürecektir.

4) Aynı şekilde antibakteriyel özelliği olan karanfil de kokuyu hemen giderecektir.

5) Maydonoz yiyin

6) Ev yapımı ağız spreyi;

– 3 bardak kaynayan su
– 3 çay kaşığı taze nane yaprağı
– 2 çay kaşığı kişniş
– 1 çay kaşığı anason tohumu
Tüm malzemeleri karıştırın. Ağzını kapatıp 25 dakika kadar bekletin. Daha sonra bu karışımla gargara yapabilirsiniz.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.