Ağız kokusunun nedenleri ve tedavi yolları


Ağız Kokusunun Nede olur?

Bir çok kişinin korkulu rüyası ağız kokusu, hem kişiye hemde çevremizdekilere zarar veren ağız kokusu basit yöntemler ile önlenebilir.

Düzenli ağır bakımı gerekiyor. Sabah ve akşam düzenli diş fırçalamak, dil fırçalamak ağız kokusunu ortadan kaldıran en önemli bakım. Ancak bazı hastalıklarda ağız kokusuna neden olmaktadır.

Sindirim sistemi hastalıkları nedeniyle kaynaklı ağız kokuları olabilir, hastalığın beslenmesi kaynaklık ağız kokuları var. Akciğer ile alakalı rahatsızlıklarda ağız kokusu vardır.

Diş fırçalama akşamları değil sabahtan başlamalı, sabah ağız kokularını önlemek mümkün değildir doğal bir süreçtir. Kahvaltıdan sonra diş fırçalanmalı. Ağız kokusunu kesmek için baskın kokular kullanmak yanlış, kokuyu kesmek için öncelikle nereden geldiğinin tespit edilmelidir.

 

Ağız spreyleri, kokuyu gidermek için kullanılan boğaz pastilleri, şekerli ciklet kullanmak bunların hepsi kokuyu artırabilir.

Ağız Kokusunun tedavi yolları

  • Ağız kokusuna neden olan her ne ise ona göre tedavi yapılır. Ağız kokusu sorunu eğer dişlerden kaynaklanıyorsa ve dişlerde çürük var ise çürüklerin tedavisi yapılmalıdır. Eski kaplama var ise kaplamalar çıkartılmalı ve sağlıklı şekilde yenilenmelidir.

 

  • Diş etlerinde ise sorun; diş eti tedavisine başlanmalıdır. Diş eti tedavisi bazen tek seansta sadece diş taşı temizliği ile tedavi edilebilir tedavilerdir.

 

  • Yeme içmeyle ilgili tüm faaliyetlerin sona erdiği uyku öncesinde, dişlerin fırçalanması ağız hijyeninin olmazsa olmazıdır. Fırçalama dışında, alkolsüz ağız gargaralarını kullanmak da kokuyu önlemede yardım olabiliyor.

 

  • Sigara ve diğer tütün ürünleri de ağız kuruluğuna ve kokuya neden oluyor. Diş eti hastalıklarına zemin hazırlayarak ağız sağlığını bozuyor. Sigarayı tamamen hayatınızdan çıkarın.

 

  • Sabahları oluşan ağız kokusunun nedeni genellikle açlık oluyor. Ağız kokusuna karşı sabahları kahvaltıyı atlamayın.

 

   

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.