Ağlama Duvarı Nedir?


Yeryüzünde birçok bölgenin farklı adetleri, gelenek ve inanışları vardır. Bazı gelenek ve inançlar insanlara yüzyıllar öncesinden aktarılıp günümüze kadar gelmiştir. Bu geleneklerden birisi de ağlama duvarı olarak bilinmektedir. Ağlama duvarı Kudüs’te bulunmaktadır. Yahudilerin batı duvarı adını verdikleri duvar zaman için Hristiyanlığın etkisi ile beraber yeni adına kavuşmuş ve ağlama duvarı olmuştur.

Peki; ağlama duvarı nedir?

  • 485 m kadar uzunluğa sahiptir
  • Toprak seviyesi üzerinde bulunmakta olan 24 adet taş sıradan oluşmaktadır
  • Yer altında ise 19 taş sırası vardır
  • Yüksekliği 18 m kadardır ve 6 metreden itibaren mabet adı verilen alanın seviyesinin üzerine çıkmaktadır
  • Bazı taşların ağırlıkları 100 ton kadardır
  • 1967 yılına da yapılan Araplar ile İsrailler arasında yaşanan 6 gün savaşlarına dek 30 metrelik alanda ibadet yapılmıştır
  • Duvarın üzerine son 12 sırayı İslami dönemde yapmışlardır
  • Hiirodes mimarisinin özelliklerini barındırmaktadır

Ağlama duvarı Yahudiler için bir ibadethanedir. Bu alanda eskiden bir ibadethane yoktur ancak sonradan eklenmiştir. Zamanında burada yaşayan Yahudi halk duvarın batı kısmının yanı ağlama duvarı kısmının her zaman burada kalacağına inanmışlardır. Nedeni Tanrının bu taşla beraber olduğuna inanmalarıdır. Kudüs birçok din için önemli olduğunu defalarca kanıtlamış bir yerdir. Birçok haçlı seferi ve daha bir sürü olan Kudüs için düzenlenmiştir. Bir sürü savaşa tanıklık eden Kudüs Osmanlı yönetimine dahi geçmiştir. Ancak asla ve asla zarar verilmemiştir. Çünkü Kudüs dini açıdan en kutsal yerlerden birisidir. Dini özelliği Kudüs’ün her daim yapısını korumasını sağlamıştır. Ancak tarih boyunca hangi devlet Kudüs’ü ele geçirse diğer dinlerin bu şehre girmesi zorlaşmıştır. Diğer dinlerin hac gibi ibadetleri durmuştur.

Zaman içinde bu durumlar geride bırakılmış ve ibadet etmek için giriş çıkışlar serbest hale gelmiştir. Artık herkes gidip bu duvar çevresinde dua edebilmektedir. Birçok insanın dua ettiği bu yerde günahların af olacağına inanılmaktadır. Ağlama duvarı denmesinin nedeni ise bir nevi günah çıkarma sırasında kişilerin eski yaşamlarını hatırlaması ve bağışlanmak için ağlamasıdır. Çünkü insanlar burada büyük bir dini yoğunluk yaşamakta ve kendilerini tutamamaktadırlar.

Bu suvar aynı zamanda tarihi bir değere de sahiptir. Mimari özellikleri ve daha birçok yaşanmışlıkları ile kişilerin maneviyatına hitap etmektedir. Birçok ders kitabına konu olan duvar mimari değeri ve oluşumu sırasında yaşanan süreçler ile inşaat alanında okutulmaktadır.

Kudüs dinlerin başkenti olarak oldukça özel mimari yapıların bulunduğu değerli bir şehirdir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.