Ahit Sandığının Sırrı Nedir?


Ahit sandığı içerisinde birçok sırrı barındırdığından dolayı bulunduğu andan itibaren dünyanın en gizemli şeylerinden birisi haline gelmiştir. Ahit sandığının sırlarla dolu olmasındaki en büyük neden sandık içerisinde Hazreti Harun’un ve Hazreti Musa’nın çok sayıda eşyasının yar alıyor olmasıdır. Ahit sandığı içerisinde geçmişin izlerini taşıdığından dolayı en değerli tarihi eserlerden birisidir. Ahit sandığının dini niteliği de bulunmaktadır ve Kur’an ı Kerim içerisinde ahit sandığından bahsedilmektedir. Kur’an ı Kerim içerisinde de ahit sandığının yer alması ahit sandığının sırları hakkında insanların bilgi edinmek istemesine neden olmaktadır. Ahit sandığının İsrailoğullarının Mısırı terk ettikten sonra bölgede yer alan Sina Dağı’nın eteklerinde yapıldığı düşünülüyor. Bu sandığın içerisinde yukarıda da belirttiğimiz gibi Hazreti Musa’dan kalma taş levhalar ve Hazreti Harun’un özel eşyaları yer almaktadır.

Kur’an ı Kerim içerisinde yer alan ahit sandığı ayrıca Tevrat içerisinde de bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda ahit sandığının milattan önce 587 senesinden beri kayıp olduğu tespit edilmiştir. Ahit sandığının çok sayıda araştırmalar yapılıyor olmasına rağmen bulunamaması bu sandığın gizemini korunmasına neden olmaktadır.

Ahit sandığı ile ilgili kaleme alınmış olan bilgileri incelediğimizde bu sandığın Hazreti Harun dönemi sonlarında yani Hazreti Davut döneminde Kudüs’e taşındığını, Kudüs’ten de Hazreti Süleyman tarafından özel olarak inşa edilmiş bir mabet içerisinde konulduğunu öğrenmekteyiz. Sandığın seneler içerisinde aşırı derecede yer değiştirmiş olmasından dolayı yerinin tespit edilemediği ve bu yüzden uzun zamandır araştırmalar yapılmasına rağmen ahit sandığının bulunamadığı belirtilmektedir. Tarih bilimcileri Babil Kralı tarafından Kudüs’ün işgal edildiği yıllarda sandığın kaybolduğunu ve ilgili sandığın bu tarihten sonra bir daha bulunamadığını belirtiyor. Bazı tarih bilimcileri ise ahit sandığının Romalılar tarafından kaçırıldığını iddia etmektedir. Tarih bilimcilerinin elinde bilimsel kanıtlar olmadığından dolayı anlatılanların her biri efsaneden ibaret olarak kalmaya devam ediyor.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Ahit sandığı milattan önce 587 yılında kaybolduğu ve bir daha hiç kimse tarafından bulunamadı. Bu sandık en çok Yahudiler tarafından aranmaktadır çünkü bu sandığın Mesih ortaya çıktıktan sonra bulunabileceği yönünde bir kanı bulunmaktadır. Dünyanın en gizemli şeylerinden birisi olmasından dolayı tabii ki definecilerin de büyük hayalleri arasında yer alıyor. Şüphesiz bu sandığı bulan kişi dünyanın en zenginlerinden birisi haline gelecektir. Ahit sandığı tüm dünya ülkeleri tarafından gizemli bir şey olarak görüldüğü için bu sandık ile alakalı çok sayıda filminde yapıldığı bilinmektedir. Ahit sandığı gizemini koruya dursun gelin Kız Kulesi efsanesi nasılmış bir de buna göz atalım. Ahit sandığının ayrıca Hatay ilinde olduğuna dair sağlam delillerin olduğunu belirtmek isteriz. Bu sandık Yahudilerin kutsal tabutu olarak kabul edilmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.