Aids Belirtileri Nelerdir? Aids Nasıl Bulaşır?


Genel Bakış

Edinsel immün yetmezlik sendromu (AIDS), immün yetmezlik virüsünün (HIV) neden olduğu kronik, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durumdur. HIV bağışıklık sisteminize zarar vererek, Aids belirtileri ni ortaya çıkarır, vücudunuzun hastalığa neden olan organizmalarla savaşma kabiliyetine müdahale eder.

HIV cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Ayrıca hamilelik, doğum veya emzirme sırasında enfekte kan ile veya annenin çocuğuyla teması ile yayılabilir. Aids’e sahip bireylerde HIV, ilaç kullanmadan bağışıklık sistemini yıllarca zayıflatmaya devam eder.

HIV / AIDS için tedavi yoktur, ancak hastalığın ilerlemesini önemli ölçüde yavaşlatacak ilaçlar vardır. Bu ilaçlar birçok gelişmiş ülkede AIDS ölümlerini azaltmıştır.

Aids (Acquired immune deficiency syndrome) yani Edinsel Bağışıklık Yetmezlik Sendromu, HIV virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. HIV (İnsan bağışıklık yetmezliği virüsü) virüsü bulaştığında immün sistemini yok ettiği için, herhangi bir hastalığa yakalanıldığında vücut buna direnç gösteremez. Hastalığın bilinen bir tedavisi bulunmamaktadır. HIV virüsü vücuda girdikten sonra yıllarca belirti vermeyebilir, HIV pozitif kişinin AIDS’e yakalanması yıllar sürebilir. Tanı bulaşma olduktan sonra en az 3 ay sonra yapılacak serolojik kan testleri olan ELISA testleri ile konulabilmektedir.

Aids Nasıl Ortaya Çıktı

Hastalık ilk olarak Amerika’da 1981 yılında keşfedilmiştir. Korunmasız cinsel ilişki yoluyla bulaşabildiği için çok hızlı bir yayılım göstermiştir.

Aids Nasıl Bulaşır?

HIV ile enfekte olmak için enfekte olmuş kan, meni veya vajinal sekresyonlar vücudunuza girmelidir. Bu çeşitli şekillerde gerçekleşebilir.

En yaygın görülen bulaşma yolu korunmasız cinsel ilişkidir. Virüs sperm ve cinsel vücut sıvı yolu ile bulaşabilir. Enfekte erkek bireyin sperm içeriği HIV virüsü taşıdığından erkekten kadına bulaş mekanizmasının bu şekilde işlediği düşünülmektedir. Vajinal temas sonucundan vajen içerisindeki küçük yarıklardan ise virüs kan dolaşımına geçebilmektedir. Böylece hastalık partnere bulaşmaktadır. Ayrıca heteroseksüel ilişkilerde HIV virüsünün bulaşmasını kolaylaştırmaktadır.

HIV virüsü kan yoluyla da bulaşabildiği için HIV pozitif bireyden kan, doku ve organ nakli bulaşmaya yol açmaktadır.

Uyuşturucu bağımlılarında enjektör, jilet gibi kesici delici materyallerin ortak kullanımı; kullanılmış şırınga, dövme iğneleri, cerrahi malzemeler gibi aletlerin iyi steril edilmemesi de bulaşmaya sebep olmaktadır.

Ayrıca AIDS veya HIV pozitif anneden plasenta yolu ile bebeğe de geçmektedir. Bunun sebeplerinden biri de anne sütü ile emzirmedir. Sağlık açısından bebeğin emzirilme sürecinde tıbbi destek alınmalıdır.

Cinsel İlişki Yoluyla: Vajinal, anal veya oral yolla cinsel ilişki yaşadıysanız, kan, sperm veya vajinal sekresyonları vücudunuza giren enfekte bir partnerle enfekte olabilirsiniz. Virüs, cinsel aktivite sırasında bazen rektum veya vajinada gelişen yaralar veya küçük damlalar ile vücudunuza girebilir.

Kan transfüzyonlarından: Bazı durumlarda virüs, kan transfüzyonu yoluyla bulaşabilir.  Kan bankaları artık HIV antikorları için kan testlerini yapmaktadır, bu yüzden bu risk çok azdır.

İğneleri paylaşarak: Kontamine intravenöz ilaç gereçlerinin (iğneler ve şırıngalar) paylaşılması sizi HIV ve hepatit gibi diğer bulaşıcı hastalıklar açısından yüksek risk altında bırakır

Hamilelik veya doğum sırasında veya emzirme yoluyla: Enfekte olmuş anneler virüsü bebeklerine geçirebilir. Hamilelik sırasında enfeksiyon için tedavi gören HIV pozitif anneler bebeklerine olan riski önemli ölçüde azaltabilir.

Aids Belirtileri?

Aids
Aids

HIV ve AIDS belirtileri, enfeksiyon evresine bağlı olarak değişir.

Birincil enfeksiyon (Akut HIV)

HIV ile enfekte olan çoğu insan, virüs vücuda girdikten bir veya iki ay içinde grip benzeri bir hastalık geliştirir. Birincil veya akut HIV enfeksiyonu olarak bilinen bu hastalık, birkaç hafta sürebilir. Olası belirtiler ve semptomlar şunlardır:

 • Ateş
 • Baş ağrısı
 • Kas ağrıları ve eklem ağrısı
 • İsilik
 • Boğaz ağrısı ve ağrılı yaralar
 • Özellikle boyunda şişmiş lenf bezleri

Bu belirtiler onları fark etmeyeceğiniz kadar yumuşak olabilir. Bununla birlikte, kan akışınızdaki virüs miktarı (viral yük) oldukça yüksektir. Sonuç olarak, enfeksiyon, birincil enfeksiyon sırasında bir sonraki aşamaya göre daha kolay yayılır.

Klinik gizli enfeksiyon (Kronik HIV)

Bazı kişilerde, bu aşamada lenf düğümlerinin sürekli şişmesi meydana gelir. Aksi halde, belirli belirtiler ve semptomlar yoktur. HIV vücutta ve enfekte beyaz kan hücrelerinde kalır.

Antiretroviral tedavi görmüyorsanız, HIV enfeksiyonunun bu aşaması genellikle yaklaşık 10 yıl sürer. Ama bazen, bu tedavi ile bile, onlarca yıl sürer. Bazı insanlar çok daha ciddi hastalıklar geliştirir.

Semptomatik HIV enfeksiyonu

Virüs, bağışıklık hücrelerinizde çoğalmaya ve bu hücreleri yok etmeye devam ettikçe, hafif enfeksiyonlar veya kronik belirtiler ve semptomlar geliştirebilirsiniz:

 • Ateş
 • Yorgunluk
 • Şişmiş lenf düğümleri – sıklıkla HIV enfeksiyonunun ilk belirtilerinden biri
 • İshal
 • Kilo kaybı
 • Oral maya enfeksiyonu (pamukçuk)
 • Zona (herpes zoster)
 • AIDS’e ilerleme

Daha iyi antiviral tedaviler sayesinde, bugün dünyada HIV bulunan çoğu insan AIDS geliştirmemektedir. Tedavi edilmeyen HIV tipik olarak 10 yıl içinde AIDS’e dönüşür.

AIDS oluştuğunda, bağışıklık sisteminiz ciddi şekilde hasar görür. Fırsatçı enfeksiyonlar veya fırsatçı kanserler geliştirmeniz daha olasıdır. Genellikle sağlıklı bir bağışıklık sistemi olan bir insanı rahatsız etmeyen hastalıklar daha olası durumdadır.

Bu enfeksiyonların bazılarının belirtileri ve semptomları şunları içerebilir:

 • Gece terlemeleri
 • Tekrarlayan ateş
 • Kronik ishal
 • Dilinizde veya ağzınızda kalıcı beyaz lekeler veya sıra dışı lezyonlar
 • Kalıcı, açıklanamayan yorgunluk
 • Kilo kaybı
 • Cilt döküntüleri

Nasıl Bulaşmaz?

Bunların yanı sıra hastalık aynı kıyafetlerin – havluların kullanılması, ortak çatal – bıçak- tabak kullanımı, el sıkışma – kucaklaşma – yanaktan öpme, aynı evi paylaşma, ortak tuvalet kullanımı, tükürük ve terleme gibi durumlarda bulaşmamaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.