Ak Mukallit kuşu hakkında bilgi


Ak Mukallit

Ak mukallitler çalı ve ağaçlarda yaşayan, ortalarda  pek görünmeyen kuşlardır. Bu nedenle seslerini duysak da kendilerini hemen göremeyiz. Bu kuşlar ilkbahar ve yaz aylarında ülkemizin birçok bölgesinde yaygın olarak bulunur. Çevresinde ağaç ya da çalı bulunan dere kenarları, köyler, parklar ve meyve bahçeleri onları görebileceğimiz yerlerden bazılarıdır.

kuş
Ak mukallitler çoğunlukla böceklerle beslenir. Böcek bulmak için sürekli olarak ağaç ve çalıların üzerinde gezinirler. Yaz aylarının sonuna doğru meyvelerlede beslenirler.

Ak mukallitler genellikle kum rengi ve gri olur. Bu nedenle ağaçların üzerinde fark edilmeleri çok zordur. Ayrıca diğer mukallitlere ve ötleğenlere çok benzerler. Ak mukallit olduğunu düşündüğünüz bir kuş görürseniz kuyruğunu nasıl hareket ettirdiğine bakın. Ak mukallitler kuyruklarını aşağı indirip kaldırırlar. Onlara çok benzeyen dağ mukallitleriyse kuyruklarını iki yana doğru sallar. Bu iki kuş türünü kuyruk hareketlerinin farklılığı sayesinde birbirinden ayırt edebilirsiniz.

Dişi ve erkek ak mukallitler yuvalarını birlikte yapar. Ancak yumurtaların üzerinde genellikle dişi kuş oturur. Ak mukallitler yaz ziyaretçisidir. Mayıs ayında yuva yapacakları bölgelere gelirler. Ak mukallitler sonbaharda ülkemizde havalar soğumaya başlayınca Afrika’ya göç eder. Beş altı aylarını Afrika’nın orta bölümlerinde geçirirler. İlkbahar geldiğinde tekrar ülkemize geri dönerler.

 

Ak mukallidin sesini duyabileceğiniz bir film izlemek isterseniz aşağıdaki internet adresini ziyaret edebilirsiniz. Filmi izlemek için ok işaretine tıklayın. Bir ak mukallidin kuyruk hareketlerini görmek için aşağıdaki internet adresini ziyaret edebilirsiniz. Filmi izlemek için ok işaretine tıklayın.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.