Akbaba Dergisi Hakkında Bilgi


Akbaba, Haftalık siyasal mizah dergisi. Yusuf Ziya Ortaç (1895-1967) ve Orhan Seyfi Orhon’un (1890-1972) 1922’de kurduğu dergi, genellikle Ortaç’ın yönetiminde yayınını sürdürdü, onun ölümünden sonra oğlu Ergin Ortaç’ın yönetimine geçtiyse de (1967), 28 Aralık 1977’de çıkan sayısıyla yayınına son verdi.

Bu türdeki örneklerin az olduğu zaman dilimlerinde geniş okur kalabalıklarına seslenen, siyasal çalkantı dönemlerinde seçimini yanlış yaptığı için okuyucu yitiren dergi, sonuna kadar belli 222 bir karikatür ve mizah anlayışını sürdürdü. Serbest Fırkaya (1930), Demokrat Partiye (1949) karşı iktidarı tutmayı sürdürdüğü için önemini yitirdiği yıllar yaşadı, ömrünün uzunluğu, yeni yetişen bütün mizah yazarlarına (Ö.C. Kaygılı’ dan Aziz Nesin’e…), karikatürcülüre Turhan Selçuk’tan Oğuz Aral’a…) kapı açan tutumu, Ortaç’ın özel ve güçlü bir biçemle sunduğu ciddi yazılara da yer veren yöntemiyle Akbaba, Cumhuriyet dönemi mizahında seçkin bir yer tutar yerini, karikatürü yalnızca çizgide arayanlarla, günlük yaşamı daha yakından izleyen mizah ustalarının yaygın ürünlerine bıraktı.

Akbaba Dergisi

Akbaba dergisi , İstanbul’da yayımlanan haftalık siyasal mizah dergisi (7 Aralık 1922 – 28 Aralık 1977). Kendi alanında Türkiye’nin en uzun süreli yayın organı olmuştur. Yusuf Ziya (Ortaç) ile Orhan Seyfi tarafından Aydede dergisinin bıraktığı boşluğu doldurmak amacıyla yayımlanmaya başladı.

Önce Yusuf Ziya’nın, onun ölümünden (1967) sonra da oğlu Ergin Ortaç’ ın yönetiminde çıktı. 1923-50 arasında, iktidardaki Cumhuriyet Halk Partisi’nden yana bir çizgi izleyen dergi, Serbest Fırka ve Demokrat Parti gibi muhalefet partilerine karşı çıktığı dönemlerde okur desteğini yitirdiğinden yayınına ara vermek zorunda kaldı (1931-33, 1949-51). Osman Cemal Kaygılı’dan İbrahim Alaaddin Gövsa’ya, Ercüment Ekrem Talu’dan Aziz Nesin’e uzanan geniş bir mizah yazarları kuşağının katkıda bulunduğu Akbaba, Münif Fehim, Ali Ulvi, Ramiz ve Oğuz Aral gibi karikatürcüler için de bir okuI işlevi gördü.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.