Akciğer Kanseri Nedir? Akciğer Kanseri Belirtileri? Nasıl Tedavi Edilir?


Türkiye’de ve dünyada kanser olarak ölen kişilerin çok büyük bir bölümü akciğer kanseri hastalığından dolayı hayatını kaybediyor. Ölümcül sonuçlara yol açan akciğer kanseri hastalığında tedavide erken teşhis çok önemlidir ve hayat kurtarabilir.

Akciğer kanseri, akciğerin yapısını oluşturan hava yolları ve hava keseciklerinin içerisini döşeyen hücrelerin anormal şekilde çoğalma ise oluşan bir tür kontrolsüz hücre büyümesidir. Akciğer kanserinde genelde erken tanı şansının az olması ve evre 4’te bulgular veriyor olması tedavi ile ilgili başarı şansını azaltmaktadır. Bu nedenle akciğer kanseri çok sık takip edilmelidir.

Akciğer kanserinin sebepleri

1930’lı yıllarda akciğer kanserini tespit ettiğinizde yabancı dergide yayınlanırdı çünkü görülme sıklığı çok azdı. Günümüze gelince şu anda en sık görülen kanserlerden birisi olmuş durumda.

Akciğer kanseri günümüzde en ölümcül kanser rahatsızlıklarından biridir. Günümüzde bu kadar yaygın olmasının sebebi ise sigaradır. Bunun yanında çevre kirliliği, meslek hastalıklar, radon denilen radyoaktif maddelere uzun süre maruz kalan kişilerde akciğer kanseri meydana gelmektedir.

Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer kanseri ülkemizde ve dünyada yaygın bir kanserdir.Akciğer kanseri göğüs duvarını tuttuğu zaman, göğüs ağrısı, sırt ağrısı, karın ağrısı gibi ağrılar yapması. Kalbi tutarsa buna bağlı şikayetler; çarpıntı, kalp ağrısı gibi belirtileri olmaktadır.

Akciğer kanseri hastalığının belirtileri arasında kişilerde sürekli nefes darlığı görülmesi, hırıltılı bir şekilde solunum yapılması, kişinin öksürme durumunun hiç geçmemesi ve öksürüğün şiddetinin giderek artması, balgam sırasında ağza kan gelmesi, kişinin iştahının kapanması ve buna bağlı olarak kilo kayıplarının yaşanması, göğüs bölümünde ağrı meydana gelmesi, kişinin sesinin kısılması ve kişi bir şeyler yerken veya içerken yutma sıkıntısı yaşaması gibi durumlar akciğer kanseri hastalığının belirtileridir.

Akciğer kanseri tanısı konulan hastalarda belirtiler tümörün akciğer içindeki yerleşimine, büyüklüğüne, yayılım yerine ve yayılma derecesine bağlı olarak çeşitlilik göstermektedir.

Akciğer kanserinin belirti ve bulguları:

 • Bitmek bilmeyen ve zamanla daha kötüye giden bir öksürük
 • Kalıcı göğüs ağrısı
 • Kan tükürmek
 • Nefes darlığı
 • Hırıltılı nefes alıp-vermek.
 • Sık sık zatürre veya bronşit olması ve geçmemesi
 • Boyun ve yüzde şişkinlik
 • İştahsızlık ve kilo kaybı
 • Yorgunluk

 Akciğer Kanseri Risk Grubunda Kimler Vardır?

Akciğer kanserinin en büyük nedeni sigaradır. Bu yüzden sigara kullanan kişiler veya pasif içiciler akciğer kanseri hastalığına yakalanma riski en fazla olan kişilerdir. Bunun dışında sanayi bölgelerinde ve büyük şehirlerde yaşayanlar akciğer kanseri yaşama riski fazla olan kişilerdir. İş yerlerinde kullanılan maddeler de akciğer kanserinde tetikleyici olabilir. Bu maddeler arasında radon gazı ve uranyum madeninde çalışan kişiler risk grubunda yer alır.

Akciğer kanserinin tedavisi

Küçük hücreli tanısı alan akciğer kanserlerinde ilk planda cerrahinin yeri yoktur. Öncelikle ilaç tedavisi, ışın tedavisi veya kemoterapi olmaktadır. Çok hızlı ilerleyen hastalık olduğu için geç kalınmamalıdır.

Akciğer kanserinin cerrahi tedavisine karar vermeden önce hastaların öncelikle tüm tektikleri yapılmaktadır. Tomografi, akciğer fonksiyon testleri daha sonrasında emisyon tomografisi yapılmalıdır. Hastanın metabolik olarak ne kadar aktif olduğu ve vücutta hangi bölgelerde aktivasyon olduğu tespit edilmelidir.

Hastalığın yerine göre ameliyattan önce tanıyı netleştirmek için biopsi yapılmaktadır. Beze biopsisi ya da göğüs duvarına yakınsa iğne biopsisi yapılmaktadır. Bu şekilde tanıya ulaştıktan sonra ardından cerrahi operasyona karar vermek daha sağlıklı olmaktadır.

Ameliyattan önce hastalar solunum fonksiyonuna tabi tutulur, yeterli sonuç alınırsa ameliyat planı yapılır.

Akciğer kanseri, akciğer dokularındaki hücrelerin kontrolsüz çoğaldığı bir hastalıktır.

Akciğer kanserinde cerrahi ameliyat nasıl olur?

Timörün ve kanserin yerine göre ameliyat karar verilmektedir. Akciğer kanseri kalbe yakın bölgede ise tüm akciğerin çıkarılması gerekir. Akciğer loblardan oluşmaktadır. Sağ ve sol lob olarak iki lob vardır. Eğer sadece loblardan birinde kanser var ise sadece o lob çıkartılır ve içeride ulaşılabilen tüm bezelere ulaşıp onlar da çıkartılmaktadır. Ameliyat sonrası bu bezelere sıçrama var ise alınması faydalıdır.

Ameliyattan sonra hastalar takibe alınmaktadır. Başka tedavi ihtiyacı genelde gerek duyulmaz. Ama ileri evrede muhakkak ameliyat sonrası kemoterapi, radyoterapi yapmak gerekmektedir. Bu tedaviler tamamlandıktan sonra hastalar yine aylık takibinin yapılması çok önemlidir.

Ameliyattan sonra bir veya iki gün hasta yoğun bakım altında durmaktadır. Hasta genel durumu toparladıktan sonra yoğun bakımdan çıkarılmaktadır ve hastanede bir hafta takibi yapılmaktadır. Hasta kapalı ameliyat yapıldı ise hastanın ağrıları daha az ve ameliyat sonrası septomlar daha azdır.

Akciğer kanserinin ameliyat başarı oranı açık ameliyat ve kapalı yöntem olarak bakıldığında başarı oranı aynıdır. Kapalı ameliyat hasta için daha avantajlıdır.

Eski ilaçlar ile şu anda kullanılan ilaçlar çok farklı, akciğer kanserini genetik analizler yaptırarak akıllı ilaç denilen tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bazen öyle hastalarımız oluyor ki bir hap ile bu hastalığı uzun yıllar takip edilebilmektedir.

Radyoterapi (Işın tedavisi)

Hızlı bölünen kanser hücrelerinin yüksek enerjili X ışınları ile öldürülmesi esasına dayanır. Bu tedavi uygulandığı bölgedeki tümör hücrelerini öldürmektedir. Tümör hücreleri bu tedaviye normal hücrelerden daha fazla duyarlıdır, bu nedenle daha fazla ölürler. Etkilenen bölgedeki normal hücreler hızla kendilerini yenilerler.

Radyoterapi öncesinde tedavinin yapılacağı klinikte tedavi planlanır. Bu süre içerisinde tedavi masasında hareketsiz yatan hastanın tedavi alanı, deri üzerine çizilerek belirlenir.

Tedavi odasında kalış süresi 10-30 dakikadır, tedavi 1-5 dakika sürer. Genellikle tedavi 2-6 hafta devam eder.

Tedavi hastayı radyoaktif hale getirmez, çevredeki insanlara zarar vermez.

Radyoterapi sonrası sık görülen yan etkiler:

 • Halsizlik
 • Tedavi bölgesindeki deride kaşınma, soyulma, kızarıklık, kıllarda dökülme
 • İştahsızlık
 • Öksürük, balgam çıkarma, boğaz ağrısı, yutmada güçlük (genellikle tedavinin 2-3. haftasından sonra)

Kemoterapi (İlaç tedavisi)

Kemoterapi vücuttaki tüm kanser hücrelerini yok etmek amacıyla özel ilaçlar kullanılarak yapılan bir tedavi şeklidir. Kemoterapi ilaçları hızla çoğalan kanser hücrelerine kan yoluyla ulaşarak etki eder. Kanser hücresinin bölünmesini ve yenilenmesini engelleyerek ölümüne neden olur. Kemoterapi, ağızdan hap olarak veya damardan infüzyon yoluyla uygulanır. Tedavi düzenli aralıklarla, genellikle 3-4 haftada bir verilir. Bu yaklaşımda amaç; hastanın tekrar güçlenmesine ve sağlıklı dokuların kendisini yenilemesine olanak sağlanmasıdır.

Kemoterapi kanser hücrelerini etkilerken, kıl kökü, kemik iliği, mide barsak mukozası gibi vucutta hızlı çoğalan sağlıklı hücrelere de etki eder ve bu etkilere bağlı olarak kemoterapinin yan etkileri ortaya çıkar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.