Akıllı Tahta Nasıl Çalışır?


Milli Eğitim Bakanlığı’nın başlattığı proje ile hemen hemen tüm sınıflarda akıllı tahta kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Akıllı tahta kullanımı zor olmayan önemli bir yardımcı kaynaktır.

Dış kapakları eski kara tahtanın yerini alacak şekilde pürüzsüz beyaz bir zemindir. Bu zemine mürekkepli tahta kalemi ile yazı yazılabilir. Tahtanın bir ucundaki kilit uygun anahtarlık ile açılır. Kilidi açılan kol önce sağa doğru çevrilir ve sağa doğru sürüklenir. Burada önemli olan nokta tahtayı sürüklerken kolu sağa doğru çevirerek sürmektir. Aksi halde tahta sürüklenmez.

akıllı tahta
akıllı tahta

Tahtanın bir kapağı diğer kapağın üzerine doğru sürüklendiğinde akıllı tahtanın monitörü ile karşılaşılır. Bu, büyük ekran bir bilgisayar monitörüne benzer. Monitörün sol alt kısmında açma kapama düğmesini kullanarak bilgisayar başlatılır. Windows sürümü yüklü olarak kullanılan akıllı tahtalar, üzerlerine yüklenebilecek programlarla her türlü ses, video ve resim dosyalarını çalıştırabilir. Powerpoint sunuları aktarabilir. Kablolu veya kablosuz internet kullanımı imkanı verir.

Bazı yayınevlerinin akıllı tahtalar için özel olarak piyasaya sürdüğü yazılımlar yüklenerek ders müfredatı etkileşimli olarak tahtaya yansıtılabilir. Ayrıca tahtanın içindeki özel programlar üçgen, çember gibi geometrik şekillerin çizimini kolaylaştırır.

Akıllı tahta windows başlat menüsünden bilgisayarı kapat komutuyla kapanır. Kol yeniden sağa çevrili vaziyette sürüklenir. Dış kapak anahtar ile kilitlenir ve tahtanın fişi çekilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.