Akraba Evliliği Nedir? Sakıncaları Nelerdir?


Akraba evliliği tarih boyunca birçok problemi beraberinde getirmiştir. Öyle ki, günümüzde bile akraba evliliği oranı yaklaşık olarak %20’dir. Anne ya da baba tarafının soyları fark etmeksizin, aralarında kan bağı olan kişilerin evlenmesi durumuna, ‘’akraba evliliği’’ adı verilir.

Akraba evlilikleri 1. ve 2. Dereceden olmak üzere ikiye ayrılırlar.

Kuzenlerin birbirleri ile evlenmesi durumuna birinci dereceden akraba evliliği adı verilir. Torunların birbirleri ile evlenmesi durumuna ise, ikinci dereceden akraba evliliği denir. Her iki durumda da, doğacak çocukta genetik bozukluğa rastlama olasılığı çok yüksektir. Evlilikten önce kesinlikle genetik testler yapılmalıdır.

Akraba evliliklerinde çocuk her zaman genetik bozukluk ile doğacak diye bir kaide yoktur. Her ne kadar risk oranı yüksek olsa da, sağlıklı doğan bebeklere de rastlanabiliyor.

Akraba Evliliğinin Riskleri;

Toplumun geri kalanına göre, akraba evliliklerinde ölü doğan bebek oranı iki kat daha fazladır. Bunun dışında bebek ölü doğmasa bile, engelli doğma olasılığının toplumun geri kalanına göre 10 kat daha fazla olduğu biliniyor.

Akraba evliliğinden doğan ilk çocuk sağlıklı olsa bile, sonraki çocukların engelli doğma olasılığı elbette yok olmuyor ya da azalmıyor.

Eğer çocuk sağlıklı doğmaz ise, şu gibi problemler ile karşılaşılabiliyor;

  • Çeşitli Kan Hastalıkları
  • Körlük – Göz bozukluğu, kulak, kalp ya da şeker hastalıkları
  • Zekâ geriliği
  • Fiziksel bozukluklar

Nelere Dikkat Edilmeli ?

Akraba evliliği yapan çiftlerin üç kuşak öncesine kadar soy ağacı çizilmeli. Bu soy ağacına dâhil herkes hakkında bilgiler toparlanmalı ve herhangi bir hastalığa sahip olan var ise bu hastalıklar ve hasta olan kişiler belirlenmeli. Tıbbi kayıtlar, fotoğraflar ve diğer tüm bilgiler uzmanlar tarafından değerlendirilmelidir. Bu bilgiler ışığında doğacak bebek için bir risk analizi yapılıyor.

Akraba evliliklerindeki genlerin bozuk olarak geçme olasılığının başlıca sebebi, anne ve babanın aynı soydan gelmesidir. Aynı soydan gelen anne ve babanın genleri aynı ya da benzer olduğu için, doğacak çocuğun hasta olma ihtimali de büyük oranda artmaktadır.

Akraba evliliğinden doğan engelli çocukların toplumdan itilmesi ve sağlıksız bir hayat sürmeleri nedeniyle, bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için; kesinlikle ve kesinlikle ‘’Gen Testi’’ yaptırılmalıdır. Unutulmamalıdır ki, sağlıksız bir çocuğa sahip olmak, hem ailenin hem de çocuğun üzerinde aşırı bir baskı yaratacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.