Akşemsettin Kimdir? (1389- 1459)


Akşemsettin (1389/1390 Şam – 1459 Göynük) asıl adı ile 15. yüzyılın en büyük suflanlarından Şeyh Muhammed Şemsettin Bin Hamza ve çok yönlü bir Türk Bilimadamıdır.

1389’da Şam’da doğdu. Daha sonra, 7 yaşındayken, günümüzde Samsun’a bağlı olan babası Şerafeddin-i Hamza Şamî ve Kavak, yerleşti. Hacı Bayram, Fatih Sultan Mehmet’in ebeveyni ve öğretmeni. İstanbul’un manevi fatihi olarak da bilinir. Saçları ve sakalı yüzünden ve beyaz elbiseleriyle “Akşeyh” veya “Akşemseddin” ile ünlüdür. Bazı el yazmalarda soy Ebu Bekr’a ulaşır. İskilip’te Nurulhuda’nın türbesi ve akrabalarının mezarları var. Kırılmadan yapılmış camide evin köyünde bulunan tek bir çivi yazılıdır. Akşemsettin Amasya’da eğitim gördükten sonra büyük üne kavuştu.

Akşemsettin
Akşemsettin

Akşemsettin, erken çağından beri sanat ve bilişim alanlarıyla ilgilenmektedir. Bursunu tamamladıktan sonra Osmancık’ta öğretmen oldu. Meditasyon çalışmalarını büyükbabası Hacı Bayram-i Veli ile tamamladıktan sonra seçkin akademisyenlerden biri oldu. Üstün zekası ve anlayışı, tanıdık olmayan çalışma gücüyle kendisini kitaplara ayırmıştır. Özellikle, İslam, tıpta, astronomide, biyolojide ve matematikte ünlü isimlerden biridir. Uzun yıllar Osmanlı medyasında çalıştı ve yüzlerce öğrenciyi yetiştirdi.

Ayrıca tıptaki bulaşıcı hastalıklarla ilgili önemli çalışmalar yaptı. Soruşturma sonunda Maddet-ül Hayat ve Arapça Türk dili ile Risalet-nuriyye adına yazılan Sufizm’de yazılan Maddet-ül Hayat’daki hastalıkların birer hastalığı olduğunu düşünmek yanlış olur insanda birer tane. İlk mikrop teoreminin geçişi yoluyla teorilerden biridir. Tarihteki mikroorganizmalar hakkında ilk konuşan kişi o. Ve o mikrobiyolojinin babasıdır. Yazdığı, bilim de dahil olmak üzere yaptığı kitaplar, tanınmış eserlerdir. Akıpsettin ile ilgili gerçek şöhreti, büyük ebeveynleri Hacı Bayram Veli ile başladı.

Bilimin önemli başarılarından sonra, tasavvuf üzerine yoğunlaştı ve II. Murat’ın emri ve isteği ile Fatih Sultan Mehmet’e atandı. İstanbul fethi sırasında büyük faydalılık gösterdi ve genç sultanı cesaretlendirerek zafer kazanmada önemli katkılar sağladı. Fethin’in en önemli günlerinde, Ebu Ayyub Ensari’nin embriyonunu buldu ve ordu ruhunu yükseltti. Dünya mülkiyetine önem vermeyen Akşemsettin, Fatih Sultan Mehmet’e büyük saygı ve sevgi kazandırdı. Fatih Sultan Mehmet’le İstanbul’a giriş daha sonra ünlü oldu

İstanbul’a giriş

Beyaz atına binmiş, ordusunun başında giden Fatih Sultan Mehmet, Akşemsettin’e yetiştiren, Molla Hüsrev ve Molla Gürani ile İstanbul’a giriyor. Türk Ordusunu karşılamak şehir halkı boyunca dizilmiş, ellerindeki çiçek demetlerini padişaha sunmak için yaklaşıyor.

Şehir ahalisi, beyaz sakalıyla, ağır duruşuyla Akşemsettin’i padişah sanıp çiçekleri ona sunmaya çalışıyorlar. Akşemsettin atını geri çekip göz ucuyla Fatih’i göstererek: Sultan Mehmet odur, çiçekleri ona veriniz”,  Fatih Sultan Mehmet, Akşemsettin’i göstererek çiçeklerle kendisine doğru yürüyeceke hocası göstererek: “Gidiniz, çiçekleri gen ona veriniz. Sultan Mehmet benim, ama o, benim hocamdır”, diyor ve ilk İstanbul’a Akşemseddin giriyor. Fatih Sultan Mehmet tarafından (1464) yaptırılan türbesi Bolu ilinin, Göynük ilçesindedir. İstanbul’un fetih günü olan 29 Mayıs (mayısın son pazarı) tarihinde anma günleri düzenlenmektedir.

15 şubat 1459 tarihinde Göynük‘te vefat etti.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.