Akupunktur Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?


Dünyanın en eski tedavi yöntemlerinden birisi olan akupunktur, kilo verme sürecinin yanında birçok hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır.  4000 yıl önce Çin ve Uzakdoğu ülkelerinde keşfedilen ve uygulanan akupunktur bugün dünyanın gelişmiş ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede kullanılmaktadır.

Akupunktur vücut üzerindeki belirli noktalara iğne batırmak şeklinde uygulanmaktadır. Bu iğneler sayesinde vücut üzerinde bulunan ağrılar giderilebilmektedir. Bununla birlikte iyileştirici ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi nedeniyle çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılabilmektedir.

Akupunktur metabolizma üzerinde oldukça etkilidir. Bu nedenle kilo kontrollerinde destekleyici bir yöntem olarak çok sık tercih edilir.

Akupunktur bilimsel bir tedavi yöntemi olarak ağrı tedavileri için kullanılabilmektedir. Bel, boyun, diz, omuz ve çeşitli kas problemleri gibi eklem sorunlarında ağrıların giderilmesi için akupunktrun kullanıldığı bilinmektedir. Akupunktur migren tedavisinde de kullanılmaktadır.

Akut ve kronik olarak görülen ağrıları kontrol altına alabilen akupunktur, depresyon, stres, uyku bozuklukları, beslenme bozuklukları, psikomatik hastalıklar, panik ve kaygı durumları, kekemelik ve tiklerin tedavisinde kullanılabilmektedir.

Akupunktur, alerjik rinit, sinüzit, kusma, bulantı, cilt dökülmeleri, mide yanması, kabızlık, baş dönmesi, ishal, kulak çınlaması ve felç sonrası rehabilitasyon tedavilerinde birçok uzman tarafından periyodik olarak tercih edilebilmektedir.

Bu tip hastalıklarda akupunktur tedavisinin kullanılabilmesi için ilk olarak hastanın tetkik ve tanılarının kesin olarak yapılması gerekmektedir. Hastaların bu tedaviye uygun olması sonucunda tedavi süreci başlamaktadır. Nedeni bilinmeyen ağrılarda akupunktur tedavisi uygulanmamaktadır. Hastanın fizyolojik özellikleri ve ağrıların nedenleri bilimsel yöntemlerle ortaya konduktan sonra uzman gözetiminde akupunktur tedavisi uygulanabilmektedir.

Akupunktur tedavisinde bilindiği üzere noktaların uyarılabilmesi için iğne, lazer, elektrik akımı ve basıç gibi araçlar kullanılmaktadır. Günümüzde en çok uygulanan akupunktur yöntemi paslanmaz çelik iğnelerle yapılanıdır. İğneleirn tek kullanımlık ve steril bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Hastaların sırtüstü veya yüzükoyun yatması ile akupunktur uygulanabilmektedir. Akupunktur seanslarında uygun görülen seans süresi 20-40 dakikadır. Bazı durumalarda hastaların ağrı şiddetine göre bu süre ve seans sayısı değişebilmektedir. Seans sayısı da genel olarak 8-12 hafta şeklinde belirlenmektedir. Akupunktur isteğe ve uzmanların raporuna göre iğnesiz olarak da uygulanabilmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.