Akupunkturla Sigara Nasıl Bırakılır?


Akupunktur, alternatif bir tedavi yöntemi olmasına karşın, etkinliği bilimsel olarak kabul edilmiş ve yaygın olarak uygulanan bir yöntemdir. Akupunktur yöntemi, çeşitli sorunların tedavisinde kullanılmaktadır. En eski tedavi yöntemlerinden biri olan akupunktur; kronik ağrıların tedavisinde, tüp bebek tedavisine destek amaçlı olarak, bağışıklık sistemini güçlendirmek amaçlı olarak, psikolojik sorunları düzeltmek için ve daha birçok sorunun onarılmasında kullanılmaktadır.

Kullanıldığı alanlardan biri de sigarayı bıraktırmaktır. Günümüzde sigarayı bırakmak amacıyla yaygın olarak uygulanan akupunktur, oldukça da başarılı bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sigarayı bırakmak için akupunktur yöntemine başvurmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey, sigarayı bırakmayı gerçekten istemek. Bu aşamadan sonra akupunktur sizin nikotin bağımlılığınızı kısa sürede def edecek ve vücudunuzun yokluk krizine girmesini önleyecektir.

Akupunktur ile sigarayı bırakma seanları

Akupunktur tedavisi ile hastaların büyük bir kısmı 5 seansta sigarayı bırakabilmektedir. Bu seansların aralıkları, hastanın sigara içme alışkanlıklarına göre düzenlenir. Bazı hastalar tek seansta dahi sigaryı bırakabilirler.

Akupunktur tedavisi ile sigarayı bırakma sürecinde dikkat edilmesi gereken hastanın nikotin sakızı ya da sigara kullanmaması gerektiğidir. Vücut, nikotine akupunkturdan sonra ihtiyaç duymaz ancak kişi sigaraya ihtiyacı olduğunu psikolojik olarak düşünürse içmekten kendini alamaz. Bu sebeple tedaviye başlarken bırakmak istemek ve kendini buna hazırlamak önemlidir.

Bunun dışına akupunktur yöntemi ile sigarayı bırakmaya karar verdiyseniz, merkeze gitmeden 12 saat önce sigara kullanmayı bırakmanız gerekir.  Nikotinsiz kalan vücut, akupunktura daha etkili cevap vermektedir. Sigara kullanılmadığı için muayene aşamasında vücudun verdiği tepkiler, özellikle kulaklarda daha net görülebilir. Ancak merkeze gitmeden kısa süre önce sigara kullandıysanız, bu noktaların tespit edilmesi daha zor olabilir.

Akupunktur tedavisinin sigarayı bırakma konusunda başarı oranları ise %90’a çıkabilecek kadar yüksektir.

Akupunktur tedavisinin yanında oksijen tedavisi de uygulanabilir. Bu sayede vücudun temizlenmesi daha hızlı bir şekilde gerçekleşebilir. Akupunkturun sigarayı bırakma konusunda en etkili olduğu taraf ise, sigara içilmediği için oluşan yoğun stresin azaltılmasıdır. Böylelikle hasta, sigara içme isteğini bastırabilir ve sigara aramaz.

Sigaranın bırakıldığı ilk 72 saat en kritik zaman dilimidir. Bu süreçten sonra vücut ve kişi artık sigaraya ihtiyaç duymaz. Ancak bu 72 saat içerisinde tek nefes dahi alınsa, hasta yeniden sigara bağımlısı olabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.