Al Capone Kimdir?


1899’un kış ayı ocak’ta dünyaya gözlerini açan Al Capone, Babası Gabriele ve Tersina’nın evliliklerinden dünyaya gelmiştir. Hayatı boyunca insanlara zulm eden ancak verdiği rüşvetlerden dolayı kendini yakalatmamıştır. İtalyan asıllı olan Al Capone aslen yahudi bir aileden gelmektedir. 8 kardeşi ile tam bir italyan ailesi olan bu aile Al capone’nin yaptığı işlerden dolayı tüm aile bireyler İtalya’nın ve Dünya’nın en önemli ailelerinin arasında yer almıştır.

Al Capone
Al Capone

1893 yılında Amerikaya yerleşen aile ilk oğulları olan Al Capone’yi burada dünyaya getirmiştir. Capone 11 yaşındayken tüm aile Brooklyn’deki Navy Sokağına yerleşti. Oldukça muhafazakar bir aileye mensup olan Al Capone Katolik okuluna giderek burada eğitimine başladı ancak 14 yaşında öğretmenini yumrukladığı için okuldan atıldı. Zaman geçtikçe bazı işlerde çalışan Capone ilk olarak şekerci dükkanında ardından Bowling salonunda ardında da gazinoda çalışmıştı. Johhny Torrio adındaki bir adamdan etkilenerek onun hayatına göre kendine şekil veren Al Capone bir gece kulübünde barmenlik yaparak hayatına devam etmişti.

Barmenlik hayatı boyunca bir çok pis işe karışan Al Capone bir çok çeteyle iş birliği yaparak çocuk çetelerinde yer aldı. İlk olarak Beş Nokta Çetesinde yer alan Al Capone için kim derdi ki Amerikanın en azılı mafya babası olacak. Bu çetede tetikçilik görevini üstlenen Al Capone bir kavga sonucunda yüzüne tamı tamına 3 derin bıçak darbesi almıştır. Bu dakikadan sonra artık onun lakabı Scarface kalacaktı. Ancak Al Capone bunu kullanarak kendisinin savaşta yaralandığı söylemişti.

Kendine vatansever sıfatını yakıştıran bu adam aslında Amerika Bayrağı ile ayakkabısını silen bir adamdır. 1918’de Josephin ile evlenen Al Capone Ailesine aynı yılın 4 aralığında bir üyesini daha katmıştı. Oğlu Alber Francis evlilik dışı bir doğum neticesinde dünyaya gelmişti. Yavaş yavaş mafya haline gelen çetesinin başı olarak bilinen Al Capone yavaş yavaş aile üyelerini de bu oluşumun içine almıştı. Dönemin başkanı ile içten içe iyi geçinen Al Capone verdiği rüşvetlerle hiç bir şekilde polise yakalanamamıştır. Hiç bir suçta ismi geçmeyen Al Capone tüm suçları işlemesine rağmen anlının akıyla Amerika vatandaşı olduğunu söylemektedir. Ancak Ajan Eliot adındaki bir adam hakkında soruşturmaları arttırdı ve tek açık olarak vergi kaçakçılığını bulmuştu.

Nasıl Hapishaneye Düştü?

1931 yılında Al Capone hakkında soruşturma başlatıldı Avukat ve Hakimler ile pazarlık halinde olan Al Capone tüm yetkisini kullanarak rüşvet sundu ancak tüm çalışmaları boşa gidecekti. 17 Ekim 1931 yılında suçlu olarak 11 yıl hapis yedi. Sonrasında bir çok saldırıya uğrayan Al Capone bir çok hapishane değiştirerek 16 Kasım 1939 salındı.

Ancak geri döndüğünde çetenin başına geçen Frank Nitti diğer çetelerle olan savaşları çoğalttı ve çeteyi tamamen zora sokmuştu bu dakikadan sonra çeteye geri dönmek istemeyen Al Capone zaman Frengi hastalığına yakalandı. Akıl sağlığı günden güne gerilerken en son felç geçirerek 25 Ocak 1947’de hayatına gözlerini yumdu.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.