Albino Nedir? Akşınlık (Albinoluk) Hastalığının Nedenleri Nelerdir?


Albino, derinin pikment kusuru olan metabolik hastalıktır. Albinizmin ailesel geçişi olmaktadır. Albino, diğer bir adıyla albinizm genetik bir hastalıktır. İnsanlar ve hayvanları ayrı ayrı etkilemenin yanında aynı etkiyi gösteren albino hastalığı, renklenmeyi sağlayan melanin pigmentinin azlığı veya hiç olmaması sebebiyle kaynaklanır. Melanin pigmenti, vücutta birden faza görevi olan renk pigmentidir. Melanin pigmenti, hipofiz bezinden salgılanarak, vücutta üretilir, deri, saç, sakal ve göze renk verir.

Tedavisi deneysel aşamalarda devam etmektedir. Ancak günümüzde koruyucu faktörler ön plandadır. Güneş ışınlarından korunma, gözlerin korunması tedavinin esas amacını oluşturur.

Hayvanlarda oluşan albino hastalığında, doğa şartları çetin ve zorlu olduğu için, yaşama oranı ile hayatta kalma oranı oldukça düşük seviyededir. Tamamen beyaz olan bir hayvanın, avcı yırtıcılar tarafından farkedilip av konumuna düşmesi oldukça kolaydır. Kendi kendilerini kamufle ederek saklanma yetenekleri düşük olan bu hayvanların parlak derilerinden kurtulmak için yapabilecekleri bir şey ne yazık ki yoktur.

Bilim insanları, albino hastalığının sebebi olan genetik bozukluğun ortadan kaldırılıp, bu kişilerin normal insanlar gibi görünmesi için araştırma ve çalışmalarını sürdürmektedir. Ancak günümüzde henüz çözülebilmiş bir durum olmadığı bilinmektedir.

Derilerinde renk pigmentleri bulunmadığı ya da az bulunmasından dolayı güneşten gelen zararlı ışınlar direkt vücuda gider. Bu yüzden fazla güneş altında bulunmaları gerekir..

Albino kelimesi Akşınlık ile eş anlamlıdır. Peki neredeyse herkesin bildiği Akşınlık nasıl olur?
Akşınlık; deri altındaki deriye rengini veren melanin pigmentinin yokluğundan kimi zaman ise azlığından kaynaklanır. Vücutlarının neredeyse tamamı beyazdır. Bu durum insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da görülür.

İki tür Akşınlık vardır; kısmi akşınlık, tam akşınlık. Melanin pigmentinin azlığı ile oluşan Akşınlığa Kısmi Akşınlık denir.. Deri üzerinde beyaz noktalar ve/ve ya bölgesel leke gibi oluşan beyazlıkların oluşmasıdır. Deri altındaki melanin piglenlerinin vücudun her yerinde değil de, bazı bölümlerinde bulunması “vitiligo” olarak bilinir…

Tam akşınlık ise tahmin edebileceğiniz üzere vücudun tamamında, deri altında melanin pigmentinin bulunmaması durumudur. Bu durum hayvanlarda çok daha üzücü ama doğanın kanunu olan gerçeklerle canımızı sıkabilir.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.