Alerji Çeşitleri Ve Tedavi Yöntemleri


Alerji tıbbın başlı başına bir alanı ve en önemli konularındandır. Özellikle çok da geniş bir hastalık grubunu teşkil eder. İnsanların gıdalara, çiçeklere, ilaçlara ve her türlü maddeye karşı gösterdiği hassasiyete, şişme, kızarma ya da kaşıntıya alerji ismi verilir. Alerji çeşitleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verelim. Alerji çeşitleri neler? Alerji tüm dünyada en fazla görülen hastalıkların başında gelir.

• Alerjik nezle

• Ürtiker

• Alerjik astım

• Sinüzit

• Alerjik ishal

Egzama

• Saman nezlesi

• Bronşit Gibi çeşitli sonuçlar bu hastalığın birer etkisi olabilmektedir.

Alerji Belirtileri Nelerdir?

Alerji
Alerji

Kişiler hassas olduğu madde ile temas ve ya beslenme gibi yollarla etkileşime geçerse, bünyeye ve maddenin çeşidine göre yukarıda belirtilen hastalıklardan birisi, kaşıntı ve ya kızarıklık ile kendisini gösterir. Alerji bazı durumlarda çok tehlikeli bilhassa öldürücü olabilir. Bu alerjiye en iyi örnek de penisilin alerjisidir denilmesinde sakınca yoktur. Diğer kimyasal içeriğe sahip ilaç ve de antibiyotikler de alerjiye sebep olabilmekte ve vücuda girdikten çok kısa bir süre sonra hastayı sadece dakikalar içerisinde ölüme götürebilir. Bu sebepten herhangi bir ilacı kullanmadan önce hasta alerjisi olup olmadığından emin olması gerekir ve prospektüsünü iyice incelemesi gerekiyor.

Alerji çeşitleri ve tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgi verelim. Alerji tedavisi nasıl olmalı? Alerji tedavisi sanıldığı kadar kolay olmayan ciddi tahlil ya da araştırma isteyen özel bir uzmanlık alanlarına giriyor. İlk olarak alerjiyi oluşturan faktörler, yani alerjenler ortaya çıkartıyor. Kişi üzerinde etki eden bu madde her ne ise hastalar çeşitli ilaç tedavileri ya da aşılamaların ardından alerjen maddelere karşı hassas olmaktan kurtarılmanız mümkündür. Alerjiye neden olan alerjen maddelerin doğru tespiti için çeşitli inceleme teknikleri bulunur. Bunlar arasında en doğru sonucu veren ve en kolay uygulanan deri testleri olur.

Kesinlikle uzman doktorlar sayesinde bunu almanın yöntemidir. Doktorun testleri sonucunda netlik kazanılır. Alerjinin sonuçları nelerdir? Çok ağır alerjik reaksiyonlar ile hasta üzerinde anında öldürücü bir etki oluşturur. Bunlardan en yaygın olanları boğaz yollarında şişme ya da dolayısıyla boğulma olduğu gibi, kişide çok ağır şoklar da oluşabilmektedir. Bu gibi acil durumlarda yalnızca acil servislerde, çeşitli kortizonlu ilaçlar kullanılır. Genellikle penisilin ya da arı sokması  ölüme neden olabilir. Alerjik fonksiyonlara gerekli tedbirler alınmalıdır. Önlem alınmadığı durumlarda beklenmedik olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Bunu anlamanın yolu test yaptırmaktan geçmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.