ALH84001 Hakkında Bilgi


ALH84001

Yeryüzünde bugüne değin 50.000’i aşkın meteorit bulunmuştur. Bunların çok büyük bölümü Asteroit Kuşağı’ndan küçük bir bölümü Ay’dan ve 97 tanesi de Mars’tan gelmiştir. Mars’taki şiddetli bir yanardağ patlaması ya da gezegene bir asteroit çarpması sonucunda uzaya fırlamış olduğu düşünülen kayalar, uzun bir süre uzayda yolculuk ettikten sonra Dünya’ya düşmüştür. Bunlar arasında 1984’te Antarktika’da bulunan ve ALH84001 kodlu meteoritin ayrı bir önemi vardır. Büyükçe bir patates boyutlarında ve yaklaşık 1,9 kg ağırlığındaki bu kaya, 4,5 milyar yaşındadır; 16 milyon yıl önce Mars’tan ayrılmış ve 13.000 yıl önce de Dünya’ya düşmüştür.

Elektron mikroskobuyla yapılan incelemeler sırasında, içinde bir mikroorganizma fosiline benzeyen 380 nanometre boyunda bir yapı olduğu görülmüştür. Bu yapı 1996’da bilim dünyasına ve kamuoyuna duyurulduğunda, büyük bir ilgi toplamıştır. Ancak bir süre sonra bazı bilim insanlarının bu tür yapıların biyolojik kökenli olması gerekmediği ve birtakım doğal kimyasal süreçlerin sonucunda da oluşabileceğini ileri sürmesiyle birlikte, tartışmalar kapanmamıştır ama, ilk heyecan yatışmıştır. Bu bulgu, Mars’ın derin geçmişindeki yaşamın varlığını kanıtlamak için yetersizdir.

Zaten kayanın içindeki yapının, eğer bir bakteri fosiliyse, kaya Dünya’ya düştükten sonra içine yerleşen bir bakteriye ait olma olasılığı da vardır.

İnsanların Mars’ta yaşayan mikroorganizma arayışları daha uzun süre devam edeceğe benziyor. Büyük olasılıkla bu konudaki açık yanıtı 2030’lu yıllarda Kızıl Gezegen’e gidecek ilk insanlar verecek. Eğer Mars’ta birtakım canlı mikroorganizmalar bulunursa, yapılacak olan ilk şey, tıpkı bizim gibi DNA temelli canlılar olup olmadıklarını incelemek olacaktır.

Eğer DNA taşıyorlarsa, bu kez yaşamın acaba Dünya’da ortaya çıkıp buradan mı Mars’a geldiği, yoksa Mars’ta doğup oradan mı Dünya’ya geldiği araştırılmaya başlanacaktır. Ama DNA taşımayan, yani farklı kökenden canlılar bulunursa, o zaman da yaşamın, maddenin Evren’de değişik biçimlerde kendini gösteren yaygın bir biçimi olduğu düşünülmeye başlanacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.