Alkol Alan Kişi Namaz Kılabilir Mi?


Alkol kullananlar kendilerine hem maddi yönden hem de sağlık yönünden büyük zarar vermektedir. Aynı zamanda dinen günah bir içecektir. Bir Müslüman’ın alkol, uyuşturucu gibi maddeler tüketildiği düşünülemez. Alkolün dışında yediğimiz yemeklerinde temiz olması gerekir. İnsan sadece alkol ile zehirlenmez. Bundan farklı çoğu vücudumuza zarar veren şeyler, dinen günah sayılır. Alkollü namaz kılmak çok günahtır ve kılınamaz.

Bir hadis’i şerifte “Ey iman edenler! Sarhoşken ne dediğinizi bilene kadar namaza yaklaşmayın.” buyurmuştur. Bu yüzde alkollü namaz kılmak yasaklandığı için biraz kendine geldikten sonra kılınması daha uygundur. Ama alkol kullananlar için dinen çok büyük bir günah olup yasaklanmıştır.

namaz
namaz

Günümüzde alkol kullananlar gittikçe artmaktadır. Hem kendilerine zarar verdikleri gibi ailesine de büyük oranda zarar vermektedir. Sarhoş bir insan ne yaptığını bilemez. Bu yüzden birçok evlilik alkol bağımlığı yüzünden bozulmuştur. Alkol kullananlar genelde kendisine veya ailesine büyük bir şey olduktan sonra üzüntü duyarlar. Allah Teala Kur’an-ı Kerim’de sarhoş edici şeyler içmeyi yasaklamıştır.

 

Alkollü namaz kılmak da bu yüzden çok büyük günahtır. İçkiyi bırakan bir insan tövbe edip Alkollü namaz kılmak yerine düzgün namaz kılmaya başlarsa huzura erecektir. Ve büyük sorunların altından kalkacaktır. Hem maddi hem de sağlık yönündeki etkileri görecektir. Bu etkileri görmek önemlidir. Gördükten sonra o da bir daha alkol almayacağı kesinleşir.

Alkol kullanan insan için birçok Hadis-i Şerifler vardır. “Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar), fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz.” (Maide,5/90) buyurmuştur. Buna rağmen günah olduğunu bilip alkol kullananlar, günahkar olurlar. Fakat bu o kişinin ibadet etmesine engel değildir. Tabi ki alkollü namaz kılmak yasak ve çok günah olsa da alkol kullananlar ayıldıktan veya kendine geldikten sonra ibadet edebilirler. Ama alkollü namaz kılmak için şartlar değişmemiz ve yasaklar devam etmiştir. Hem dinen hem de sağlığınıza büyük zarar veren alkolü kullanmamanız gereklidir. Eğer başladıysanız, hemen iyi bir psikiyatriye gidip olayı çözmeye çalışmalısınız.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.