Alkol Bağımlılığı ve Tedavisi


Her maddenin tedavisi farklı olduğu gibi alkolün tedavisi de daha farklı olmaktadır. Genelde belirli bir düzeyin üzerinde olmadığı sürece alkol bağımlıları ayakta tedavi edilebilir. Fakat alkol tedavisi genelde ayakta olmaz çünkü alkol bağımlısı kişi alkolü el uzattığı noktada olduğu durumlarda alkol almaktan kaçınamaz çünkü zaten alkolü seven ve alkolün içerisinden gelen bir kişiden bahsediyoruz.

Kısır döngüyü kırmak gerekir

Çok ağır bir irade gerektiren durumdur fakat alkol bağımlılarında bu irade pek olmuyor. Bu nedenle çoğu zaman alkol bağımlıların ilk dönemde en azından 15 gün kadar alkole ulaşmadan o kısır döngüyü aşması lazım.

Bazı alkol bağımlıları var ki son 25 senedir 2 gün bile içmediği olmamış. Bu kısır döngüyü kırıp 15 gün hastayı alkolden uzak tutmak vücudun bütün dengesini değiştiriyor, beyin başka türlü çalışmaya başlıyor, cilt parlamaya başlıyor. Bu arada vücudu alkolün etkisinden arındıracak bir takım tedaviler ve uzun süreli alkol kullanımından sonra alkolü kesmeye bağlı ortaya çıkabilecek olan yoksunluk belirtilerini azaltacak tedaviler yapılması lazım.

Alkol krizinde ortaya çıkacak olan epilepsi nöbetleri, halüsilasyon halinin ortadan kalkmasını sağlayarak serumlar kullanılmaktadır. Bu nedenle ciddi alkol bağımlılarının hastaneye yatışı daha iyidir.

Ailelerin tutumu nasıl olmalı

Alkol bağımlısı kişinin bunun bir rahatsızlık olduğun kabul etmesi lazım. Ailelerin gereğinden fazla taviz vermesi ve sürekli bağışlamak sureti ile alkol alan kişiyi iyi davranması süreci uzatır ve bir çözüme ulaştırmaz. Hastalığını itiraf ettirmesi sağlaması gerekiyor. Aile bu konuda sınır koyduğu zaman bir süre sonra gelişmeleri fark edecektir. Alkol bağımlısı kişi alkol bağımlısı olduğunu kabul edince hemen bir hekime gitmelidirler.

Alkol bağımlıları ailesini kaybetmemek için hekime gitmeyi kabul ederler o anda bunu kullanmak en önemli çözümlerden birisidir. Sürekli kısır döngünün içerisinde yaşayan aileler etkilenir ve en çokta çocuklar etkilenir. Ailenin mutlaka eş ve çocukların başta olmak üzere yakınlarından yardım alarak sonuçları alkol alan kişiye gösterilmesi gerekir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.