Alkol Kullanımını Kısıtlama Yöntemleri


Alkol sizin için büyük bir sorun haline gelmiş ise, yazımızda alkolden nasıl uzak kalınabileceğine, hayatınızın merkezinden alkolü çıkartmak ile nelerin değişebildiğinin analizine ulaşabileceğinizi göreceksiniz.

Alkolün Etkilerini Azaltmak

Şu anda önerilen yönergelerden fazlasını içiyorsanız, yaptığınız herhangi bir değişiklik, hatta küçük değişiklikler, alkolün neden olabileceği zararı azaltmanıza yardımcı olabilir. Ne kadar az içerseniz, sorun geliştirme riskinizi azaltabilirsiniz.Ona zarar azaltma denir. Amacınız, alkolün etkilerini azaltarak sağlığınızı ve yaşamınızı iyileştirmektir.

Alkol Suistimali ve Alkolizm Ulusal Enstitüsüne (NIAAA) göre, takip eden sayfalarda başkalarının içkilerini azaltmalarına yardımcı olan bazı ipuçları ve püf noktaları var. Bunlardan bazıları size yardımcı olabilir ve başkaları çalışmayabilir.

Başarılı bir şekilde kesmenin anahtarı, sizin için işe yarayan bir şey bulmaktır. Bu ipuçlarını deneyin ve biri çalışmazsa, alkol tüketiminizi azaltmanıza yardımcı olan bir tane bulana kadar başka bir tane deneyin.

Gerçekçi Bir Hedef belirleyin

Günde bir kaç içeceğinizi ve haftanın kaç gününü içmek istediğinizi yazın. Hedeflerinizi yazmanız içkinizi sınırlandırmak istediğinizi hatırlatmaya yardımcı olabilir. Önerilen kurallar dahilinde içenler, sorun geliştirme riski çok düşüktür.

İçtiğiniz Alkol’ü Sayın

Sahip olduğunuz kaç içkiyi kaydetmek için çaba sarf ettiğinizde ayrıca içkinizi azaltmanıza veya yavaşlatmanıza yardımcı olabilir. Sizin için daha elverişli olan her şey, cüzdanınızda sakladığınız el yazısı bir notu veya akıllı telefonunuza veya PDA’nıza içeceklerinizi kaydedebilirsiniz.

İçeceklerinizi Ölçün

Kaç adet içeceğinizi saymaya gidiyorsanız, doğruluğunuzdan emin olun. Ne kadar çok içeçek olduğunuzu tam olarak ölçebilmeniz için nelerin standart bir içecek olduğunun farkında olun. Evinizden uzaktayken, dışarıda ya da bir barda bile hedefinize bağlı kalın.

Kendi Başına Git

Kesmeye çalışan bazı içenler içkilerini yavaş yavaş ilerleyerek ya da saat başına sadece bir içkiden emin oldukları için başarılı olmuşlardır. İçecekleri çabucak tüketen insanlar, özellikle de ilk birkaç içki, alkol bağımlılığı veya alkol bağımlılığı geliştirme riski altındadır.

İçeceklerinize Soft İçecek Takviyesi Alın

Alkol tüketimini azaltmak için bir diğer hüner, alkol içeren içecekler arasında alkolsüz içecekler içki arıtıcıları kullanmaktır. Bazı içiciler, tüketimlerini yavaşlatmak için alkollü içecekleri arasında bir içecek suyu, meyve suyu veya soda ikame ederler. Ne kadar içtiğiniz önemli değil, alkollü içeceklerinizle birlikte bol su içmek daima iyi bir fikirdir.

Yemek Yiyebilirsiniz

Bazı içenlere yemek yemesi alkol arzusunu azaltacaktır. Bu, tüm içenlere uygun değildir, ancak bir şeyler yemenin bir içki için özlemini azaltması halinde, genellikle içtiğiniz zamanlarda bir yemek yemenizi sağlamanız, içtiğiniz miktarı azaltmanıza yardımcı olabilir. Elbette, boş bir karnında kimsenin içki içmesi akıllıca değildir.

İçmeye Yönelticek Şeylerden Uzak Durun

İster içki içmeyi kesmeye, isterse içmeyi bırakmaya çalışsanız da, içtiğiniz durumlardan kaçınmak iyi bir fikirdir. İnsanlar, yerler, eşyalar ve bazı etkinlikler sizi içki içmeye teşvik eden tetikleyiciler olabilir. Bu tetikleyicileri kullanmaktan kaçınmak, aksi takdirde içmemenizi önleyebilir. Unutmayın, sağlığınız tehlikede.

Hobi Edinmek

İçme hayatınızın büyük bir parçası haline gelirse, genellikle içebileceğiniz zamanlarda diğer etkinlikleri değiştirmeyi deneyin. Hobi edinin, bir egzersiz programına başlayın, yeni arkadaş edinin veya ailenizle daha fazla vakit geçirin. Genellikle içki içeceğiniz zamanı işgal edecek bir şey bulursunuz.

‘Hayır’ Demeyi Öğrenmelisiniz…

Şansınız, birisinin sizi içki teklif edecekleri veya geçmişte yapmış olduğunuz gibi içki içmenizi bekleyecek durumdasınız demektir. Kibarca “hayır teşekkür ederim” demeyi öğrenin ve gerçekten demek. Aklını değiştirmek için kendinize zaman ayırmadığınız için hızlı ve sıkı bir şekilde söyleyin. Bir daha ki sefere arkadaşlarınızdan size içki ısmarlamanızı söyleyeceğinizi uygulamak isteyebilirsiniz.

Eğer Kesemiyorsanız

Kesemeyeceğinizi bulursanız, zaten bir alkol kullanım bozukluğu geliştirmiş olabilirsiniz. İçki içmeyi tamamen bırakmaya veya çıkmak için yardım isteyebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.