Alkolmetre Nasıl Çalışır?


Uyuşturucu etkisinden dolayı alkol sinir hücrelerinin faaliyetlerini yavaşlatır. Bu durum uyarıcılara verilen tepki süresini artırdığından dolayı özellikle araç kullanma esnasında son derece önemli olan reflekslerin de yavaşlamasına neden olur. Alınan alkol miktarı ne kadar fazla ise etkisi de o kadar fazla olur ve bu nedenle belirli bir miktardaki alkolden fazlasını almış kişilerin sürücü olarak trafiğe çıkmaları yasaktır.

Sürücülerin alkol kullanıp kullanmadıkları trafik polisleri tarafından alkolmetre adı verilen küçük ve pratik cihazlarla anlaşılabilir. Doğru kalibre edilmiş bir alkolmetreye, diyaframdan üflenerek yapılan nefes analizi sonucunda kandaki alkol değeri gerçek değere yakın şekilde hesaplanabilir.

Alkolmetre Nasıl Çalışır?

Alkolmetre
Alkolmetre

Alkollü içeceklerin tüketilmesinden çok kısa süre sonra bu içecekler içerisinde bulunan alkol molekülleri kana karışır. Kana karışan bu moleküller tüm vücutla birlikte akciğerlere de ulaşır ve soluk verme esnasında kılcal damarlardan su buharı ile birlikte alveollere verilir. Soluk verme esnasında da, solunum havası ile birlikte alkol molekülleri vücudu terk eder.

Alkolmetre ise içerisinde bir elektrik devresi içerir. Bu elektrik devresinden geçen akım değeri ise, iletken elektrotlar arasından geçen hava içindeki alkol miktarına göre değişir. Bu şekilde, üflenen havanın içindeki alkol miktarına göre cihazdaki devreden geçen elektrik akımı değişir ve devreden geçen akım bir algoritma ile değerlendirilir.

Değerlendirme sonucunda cihaz ekranında teste tabi tutulan kişinin 1000 mililitre kanında kaç gram alkol olduğu gösterilir. Promil birimi ile ifade edilen bu değer 0,50 ve üzerinde ise, yani sürücünün 100 mililitre kanında 50 gram ya da daha fazla alkol varsa ehliyete el konulur ve cezai işlem uygulanır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.