Almanya Bayrağı Hakkında 8 İlginç Bilgi


Almanya bayrağı siyah, kırmızı ve altın sarısından oluşan 3 renkli bir bayraktır. Siyah, Kırmızı ve Altın sarısı rengin ilk görünümü, Reuss-Greiz Prensliğini yönetmek için Prens Heinrich XI’in atandığı 18. yüzyılın sonlarına dayanır. 19. yüzyılın başlarında tasarlanan ve kaldırılan Alman bayrağı ilk olarak 1919’da Weimer Cumhuriyeti tarafından kabul edildi. 1933 yılında, İkinci Dünya Savaşı nedeniyle bayrağın kullanımı durduruldu, ancak 1950’lerde yeniden dirildi.Almanya bayrağı siyah, kırmızı ve altın sarısından oluşan 3 renkli bir bayraktır.

almanya
almanya

Neden Bu Renkler: Alman bayrağının renk şeması ile ilgili birçok teori var. En popüler teori, siyah ve altın kombinasyonunun, Kutsal Roma İmparatorluğu’nun yarı resmi arması renklerine bağlı olmasıdır. Roma İmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra, bu iki renk, “Siyah ve Altın Monarşi” olarak da adlandırılan Avusturya’nın Habsburg Hanedanlığı ile yakından ilişkiliydi.

Tarihi Harekatın Bayrağı: Napolyan’un 1815’teki yenilgisinden sonra, üç renkli muhafazakar düzen dönemine karşı hareketi sembolize etmek için kullanıldı. Bununla birlikte, hareket bir yıl içinde düştü, Frankfurt Parlamentosu bu bayrağını Alman konfederasyonunun resmi renkleri olarak ilan etti.

Alman İmparatorluğunun Bayrağı: Alman İmparatorluğu 1871’de başladı ve 1918’e kadar sürdü. Bu dönemde bayrak 2: 3 oranında siyah, beyaz ve kırmızı yatay çizgilerdeydi. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra, Weimar Cumhuriyeti’nin 1918’de ortaya çıkmasıyla , bayrak ilk kez 1919’da kabul edildi ve bayrağın kullanımı 1933’e kadar sürdü.

Nazilar 3 Rengi Sevmedi: Naziler 1933’te iktidara geldiğinde, bayrağını Swastik bayrağına bıraktılar. Aynı zamanda bir Nazi Partisi bayrağıydı. Kırmızı alanda beyaz bir dairede siyah bir Swastik vardı.

Alman Gemileri İçin Flama: Müttefik kuvvetler Almanya’yı işgal ettiğinde, Alman gemilerinin Uluslararası yasalarca ulusal bir avantaja sahip olmaları istendi. Konsey, bir kırlangıç ​​kuyruğunda biten geçici bir flama bayrağı kullanılmasını istedi.

Bölünmüş ve Birleşik Almanya Bayrakları: II. Dünya Savaşı’ndan sonra, üç renkli 9 Mayıs 1949’da Batı Almanya’da kabul edildi. Ancak, Doğu Almanya bayrağı hemen hemen aynıydı ancak 1 Ekim 1959’da ulusal amblem merkeze yerleştirildi. 1989 yılında Berlin duvarının yıkılmasından sonra Almanya birleşti. Birleşik Almanya, üç rengi 1: 1: 1 oranında tekrar kabul etti. Bölünmüş ve Birleşik Almanya Bayrakları: II. Dünya Savaşı’ndan sonra, üç renkli 9 Mayıs 1949’da Batı Almanya’da kabul edildi. Ancak, Doğu Almanya bayrağı hemen hemen aynıydı ancak 1 Ekim 1959’da ulusal amblem merkeze yerleştirildi.

Almanya Dikey Bayrak mı Kullandı: 13 Kasım 1996’dan bu yana dikey veya asılı bayraklar da öngörülmüştür. Almanya’daki birçok kamu binası sivil ve devlet dikey bayraklarını kullanıyor. Bu bayrakların oranları belirtilmemiştir.

Almanya Bayrağı Ne Zaman Asılır? Bazı durumlarda, bayrağın kamu binalarından dalgalanması gerekir. Bu tarihler 27 Ocak (Ulusal Sosyalizm Kurbanları Anma Günü), 1 Mayıs (İşçi Bayramı), 9 Mayıs (Avrupa Günü), 23 Mayıs (Anayasa Günü), 17 Haziran (1953’te Doğu Berlin’de ayaklanmanın yıldönümü) ve Doğu Almanya), 20 Temmuz (20 Temmuz arsa yıldönümü; 1944’te Adolf Hitler’e suikast girişimi), 3 Ekim (Alman Birlik Günü) ve Advent’ten önceki ikinci Pazar (Halkın Yas Günü). Federal Federal Parlamentosu Federal Meclis için seçim günleri, bazı Alman eyaletlerinde de bayrak günü sayılır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.