ALS Nedir?


Son zamanlarda sosyal medya da adını en çok duyduğumuz rahatsızlıkların başında ALS hastalığı gelmektedir. Hatta bu hastalığı yaşayan hastalara destek olmak adına buzlu su kovalarını başlarına döken insanlar bu resimlerini sosyal medyada paylaşmaktadır. Bu kadar çok insanların dikkatini çeken ve hayatımızın içinde yer alan ALS hastalığı nedir?

Bu hastalık merkezi sinir hücrelerinin sinir kaybetmesi sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Sinirlerin erimesinin sonucu olarak kaslar da erimeye ve güç kaybı yaşamaya başlar. Hastalığa yakalanan insanların yaşam süreleri ortalama 3 – 5 yıl arasında değişmektedir. Bu kaslarda ki yavaşlama güçsüzlük zamanla dile de sirayet eder ve konuşma yetisini kaybetmeye, yutkunma bozukluklarına vs yol açar.

Bu hastalık kadınlardan daha çok erkeklerde görülür ve hastalığı yaş ortalaması 40 – 50 yaşları arasıdır. Bu hastalık en çok genetiksel olarak insanlarda görülen bir rahatsızlıktır. Birinci derece yakınlarınızda bu hastalık görüldüyse sizde risk grubu içinde yer almaktasınız. Hastalık genetik faktörü dışında birde zayıf insanlarda görülmektedir. Bu hastalığın nedeni henüz bilim dünyası tarafından tam olarak saptana bilmiş değildir. 100 Binde 1 görülen hastalıkta, insanların genel olarak 3 – 4 yıl ömrü bulunmaktadır. Fakat bazı hastalar daha uzun yaşamayı başarabilmektedir.

AlS hastalığının belirtilerine gelecek olursak; çok basit el işlerini yapmakta zorlanmak, ellerde uyuşma, konuşurken dilin takılması, kaslarda anlık güç kayıpları ve seğirme, nefes darlığı, son olarak da sık sık kendini tekrarlayan kramplar hastalığın belirtileridir.

Hastalığı en iyi koşarken veya yürürken fark edebilirsiniz. Kaslar zorlandığı için sendelemeler oluşacaktır. Bu hastalığın ilk aşamalardır. İlerleyen zamanda hastalık hızla yayılır ve hasta hiçbir şekilde yürüyemez bir hale gelir.

Şuan için bu hastalık için geliştirilmiş kesin sonuç veren bir tedavi bulunmamaktadır. Bu hastalığın tedavisi için şuan sadece riluzole diye bir ilaç kullanılmaktadır. Sinir sistemi üzerinde bulunan hasarlı bölgenin hasarını azaltan ilaç tam olarak tedaviyi sağlamasa da hastalık sürecinde gidişatı yavaşlatarak, destek olmaktadır. Gelecekte geliştirilecek yeni ilaçlarla bu hastalığa daha iyi tedaviler uygulanabileceği umut edilmektedir.

Her yıl 1500-4500 kadar insan ALS hastalığına yakalanmaktadır. Türkiye’de ortalama 8000-10000 kadar ALS hastası vardır. Bu hastaların %90’ı hasta olduklarını öğrendikten sonra 5-7 yıl, %10’u ise 15-20 yıl yaşayabiliyor. Dünyada en uzun yaşayan ALS hastası ünlü fizikçi Stephen Hawking’tir. 50 yıl ile en uzun yaşayan ALS hastasıdır. Riluzol isminde bir ilaç hastalığın ilerleyişini yavaşlatıyor fakat hastalığın tam olarak tedavisi henüz mümkün değil. Hastalık dünya nüfusuna göre az kişide bulunan bir hastalıklar grubunda tanımladıkları için ilaç firmaları detaylı araştırma ve laboratuvar çalışmaları yapmamaktadır. Çünkü ilaç firmalarının bir çoğu, çok kazanaç sağlamaya odaklanmış firmalardır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.