Alüminyum Eşyalarınızı Nasıl Temizlersiniz?


Alüminyum, yer kabuğunda en çok bulunan metallerden biridir. Bu söylenirken, elimizden gelen her şeyi sömürme eğilimimiz de göz önüne alındığında her evde bu metalden yapılmış bir şey bulmanız şaşırtıcı değil. Alüminyum ucuzdur, hafiftir ve temiz tutulduğunda parlaktır ve bu evimizde bulundurmamız için bir tercih sebebidir.

Alüminyum kendi başına o kadar da kullanışlı değil: Çok yumuşak Çoğu durumda, daha güçlü ve dayanıklı bir alaşım oluşturmak için bakır, çinko, magnezyum veya manganez gibi diğer metallerle karıştırılır. İçine atılan diğer metallerle bile, alüminyum alaşımları hala oldukça dövülebilir ve kesinlikle herşey için kullanılabilir. Kutu, tencere ve tava, kap, kap, tekne, makine, tekerlek, motor, oluk, panjur, elektrik işleri, boyalar, boyalar için kullanılan alüminyum ve liste uzayıp gidiyor. Ucuz, bol ve birlikte çalışması kolay olduğu için oldukça kullanışlıdır.

Yeni aliminyum tencerenizi ele geçiren donuk griyi biliyor musunuz? Ben de bundan bahsediyorum. Bu alüminyum oksit. ve bugün kurtulmak için buradayız. Ama temizler temizlemez, tekrar geri gelmeye başlar. Alüminyumunuz hala korunuyor ve şimdi, çünkü bu alüminyum oksit tabakası neredeyse kalın olduğu için, tavanız hala güzel görünüyor.

Alüminyum Eşyalarınızı İyice Temizleyin

Büyük olasılıkla, alüminyum parçanız güzel bir toz tabakası edinmiştir. Alüminyum temizlemenin ilk adımı onu yıkamaktır. Bunun özel bir numarası yok. Lavabonuzu sıcak su ve sabunla doldurun ve yıkayın. Bir tencereyi veya tavayı yıkıyorsanız, tüm yağı çıkardığınızdan emin olun, aksi takdirde altındaki alüminyum oksitten kurtulmak kolay olmayacaktır. Tel lif kullanmanız gerekebilir. Kenarları çok iyi aldığınızdan emin olun. Nihai ürün çıplak alüminyum olmalıdır.

Alüminyum Eşyalarınızdan Yanmış Yiyecekleri Çıkarın

Yine plan, altındaki alüminyumu tamamen ortaya çıkarmaktır. Tencerenin dibinde yiyecek yanmışsa, onu çıkarmanız gerekir. Tencereye birkaç cm su koyun ve kaynatın. Yaklaşık beş dakika dinlendirin ve ardından düz uçlu bir tahta spatula kullanarak mümkün olduğu kadar kazıyın. Bu işlemi birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir.

Alüminyum Eşyalardaki Asidi Parçalayın

Bazen bir alüminyum kabın üzerindeki oksidasyondan kurtulmak, içinde domates, elma, limon veya ravent gibi asitli bir şey pişirmek kadar kolaydır. Bunu hissetmiyorsanız, tencerenizi veya kaplarınızı suyla doldurun ve her bir litre su için iki yemek kaşığı sirke ekleyin, tartar kreması veya limon suyu ekleyin. Bu alüminyum temizleyiciyi kaynatın ve en az on beş dakika yuvarlamasını bekleyin. Sahip olabileceğiniz tüm alüminyum eşyaları atmaktan çekinmeyin. On beş dakika çalıştıktan sonra, tencereyi boşaltın ve sonuçları kontrol edin. Bu çok iyi çalışıyor, ancak birkaç kez yapılması gerekebilir. Eğer temizlenmekte olan şey hiç bir tencerede değil, bir tanesine sığacaksa, bu küçük alüminyum parçaları temizlemek için harika bir yoldur.

Alüminyum Eşyalar Temizlenirken Sert ve Çizecek Malzemelerden Uzak Durun

Sert aşındırıcı maddelerden uzak durmaya çalışın. Eğer gerçekten inatçı lekeler varsa, bunları düz çelik lif kullanarak çıkarabilirsiniz. Ancak bunların zamanla alüminyumu çizebileceğini unutmayın. Mümkün olduğunca sadece katı lekeler varsa dikkatlice kullanın. Çelik yün kullanmanız gerektiğine inanıyorsanız, bulabileceğiniz en iyi kaliteyi kullanın, mümkün olduğunca koruyucu kullanın ve mümkün olduğunca az basınç uygulayın.

Alüminyum Yüzeylerin Temizlenmesi

İster yeni temizlediğiniz alüminyum kap olsun isterse tamamen farklı bir alüminyum parçası olsun, yöntem aynıdır. Daha fazla asit… Buzdolabından bir limon alın, ikiye bölün, kesilen tarafı bir tuza batırın ve sürtmeye başlayın. Tuz biraz aşındırıcı olduğu için çok sert ovalamayın. Eğer gerçek bir limonunuz yoksa, şişelenmiş limon suyu ve bir bez de işe yarar. Bezi ıslatın, tuz serpin ve sürtmeye başlayın.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.