Alyans Tarihçesi


Alyans, kadın ve erkek arasındaki sonsuz sevginin, sonsuz mutluluğun, sonsuz beraberliğin ve sonsuz bağlılığın simgesi olarak yüzyıllar boyunca kullanılmıştır. Mısırlılar evlilik bağını simgeleyen ilk yüzüğü bitki saplarını kullanarak yapmışlardır.

Yüzüğün yuvarlak olması hiç bitmeyen sevgiyi ve aşkın devamlılığını temsil etmektedir. Ayrıca Mısırlılar sol elin dördüncü parmağından kalbe kadar hiç kesilmeden giden bir damar (Vena Amoris- aşk damarı) olduğuna inanıyorlardı. Bu inanış alyansın bu parmağa takılmasında etken olmuştur. Evlilik bağının simgesi olarak yüzyıllar boyu birçok kıymetli materyal kullanılmıştır.

alyans
alyans

Pırlanta ise kullanılmaya ilk olarak 1477 yılında Avusturya Arşıdükü Maximilian’ın Burgonyalı Mary’ye hediye ettiği yüzük ile başlamıştır. O devirlerde erkekler alyans kullanmıyorlardı ama günümüzde pırlantalı alyans bayanlar, sade alyans ise beyler tarafından tercih edilmektedir.

Alyans, insanların ömürleri boyunca en uzun süre kullandıkları takıdır. Bu sebeple seçerken birçok şey göz önünde tutmak gerekir:

-İlk olarak metaline karar verilmelidir. Günümüzde en çok altın tercih edilmektedir.

-Sürekli parmağınızda olacak bir takının kişiliğinizi de yansıtması önemlidir.

-Gerekli zamanı ayırmalı bu konuda erteleme yapmamalısınız.

Unutmamak gerekir ki alyans sizin sevginizin simgesi olacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.