Alzheimer nedir? oluşma nedeni ve belirtileri nelerdir?


Alzheimer hastalığı beyin hücrelerinin ölümüyle sonuçlanan bir hastalıktır. Erken tanı ve tedaviye erken başlanması önem taşır. Bunama (demans) hastalıkları arasında en sık görülen alzheimer hastalığıdır. Unutkanlıkla yavaş ve sinsi başlar. Erken tanı önemlidir. 50’li yaşlardan sonra alzheimer tehlikesi başlamaktadır.

Alzheimer’in belirtileri nelerdir?

Alzheimer ileri yaşlarda ortaya çıkan bir hastalıktır. Genellikle unutkanlık ile ortaya çıkmaktadır. Bu unutkanlığın özelliği ise yakın zaman içerisinde olan olayların hızlıca unutulmasıdır. Böyle bir hafıza yakınması eşliğinde ortaya çıkan ve gittikçe ilerleyen bir takım zihinsel bozukluklardır.

Alzheimer deyince akla unutkanlık geliyor ama her alzheimer hastası unutkanlık ile başlamıyor. Kişi kaygısız bir unutkanlık içerisinde olabiliyor. Alzheimer hastası unutkanlığın farkında değildir, çoğu zaman sorduğunda benim bir şeyim yok siz unutuyorsunuz diyebilir. Bir süre sonra bu unutkanlık sosyal ilişkilerine yansıyor ve daha geçimsiz, ikna edilemeyen bir insana dönüşüyor. çok iyi yaptığı işleri daha zor yapıyor ve kalitesi düşmeye başlıyor. Sorumluluklardan çıkan sorunlardan dolayı sorun yaşıyor ve hekime bu aşamada geçiyor.

Belirtileri fark edildiğinde tedavi başlamazsa psikiyatri evresine geçilebiliyor. Beynin yaşlanması aklımıza alzheimer hastalığını getiriyor aslında bu tek durum değildir. Tabi ki yaşlanınca alzheimer ortaya çıkma riski artıyor, unutkanlık ile kendisini gösteriyor ama unutkanlığın bir çok nedeni vardır.

Yaş ile birlikte ortaya çıkan beyin yaşlanmasının yansıması olarak yalnız alzheimer değil, onu kolaylaştıran bir takım süreçlerde var. Onlardan en önemlisi beynin damar hastalıkları ve bu damar hastalıklarını kolaylaştıran durumlardır.

Zaman içerisinde günlük yaşamda zorluklar ortaya çıktığında, bağımsızlığın ortadan kalkması alzheimerin en büyük belirtisidir. Yola çıkıldığında yolun şaşırılması gibi veya kişilerin isimleri bulunamadığında dolayı zor durumlara düşmek gibi yaşayışı etkileyen zorluklar bunama sürecinin ortaya çıktığını göstermektedir.

Alzheimer daha çok kimlerde görülür?

Alzheimer yaş ile birlikte ortaya çıkan rahatsızlıktır. Altta genetik bir zemin olabilir. Alzheimer hastalığının neden ortaya çıktığı ve süreçteki asıl mekanizmanın ne olduğu çok belli değildir. Bu hastalığının kolaylaştırıcılığı ise yaş, eğitim, damar risk faktörleridir.

Çok aktif bir yaşamdan sonra bir anda sakin bir yaşama girerseniz alzheimer hastalığına yakalanma riskinizi artırmaktadır. Zihinsel egzersizler ihmal edilirse belki 90 yaşında görülecek hastalık 60 yaşında görülmektedir.

Alzheimer’in önüne nasıl geçilir

 • 40’lı yaşlardan itibaren şeker ve tansiyonu kontrol altında tutmak.
 • Çocukluk çağından itibaren eğitime ağırlık vermek, yüksek eğitimli insanlar daha az alzheimer olmaktadır. Bir şeyler öğrenmeye yaşam boyu devam eden insanlarda risk faktörü daha azdır.
 • Arkadaşlarımız ile ilişkilerimizi devam ettirmek, depresyona yakalanmamaya çalışmak, yakalandı isek uygun tedavi ile tedavi etmek çünkü sık tekrarlanan depresyonlar alzheimer riskini artırmaktadır.
 • Hayatınızda partner olması beyin için değişikliktir, yalnız yaşamak alzheimer riskini artıyor.
 • Rutinlerden kurtulun, beyninizin sağlığı için farklı kişiler ile görüşün ve farklı yerlere gidiniz.
 • Sudoku ile bulmaca çözün. Bulmacalar bir müddet sonra kendisini tekrarlamaktadır, bu açıdan sudoku çözmek daha iyi gelecektir.
 • Kedi, köpek besleyen insanlar daha mutlu oluyorlar ve alzheimerin önüne geçmek için hayvan beslemek faydalıdır.
 • Alzheimer hastalığı hep yeniliklerden hoşlanır, dil öğrenmek, dans öğrenmek, bahçe ile uğraşmak alzheimerden en koruyucu aktivitelerdir. Yeni şeyler beyni zorlar, beynin zorlanması iyi bir şeydir.

Alzheimer nasıl tedavi edilir?

yaşlılıkAlzheimer yaşayan kişi toplumdan uzaklaşmaya başlıyor ve evinde kendi dünyasına kapanıyor. Zihinsel egzersizlerden yoksun kalan kişi de alzheimerin tedavisini imkansız kılmaktadır. Alzheimer kişinin değişik faliyetlerde bulunması ve zihinsel egzersiz yapması tedavinin başında gelmektedir.

Hastalığın ilk veya orta evresinde onu anlamak ve hastayı teşvik edici cümleler kurmak hastanın tedavi olmasını kolaylaştıracaktır.

Alzheimer hastalığı’nda zihinsel yetilerin kaybı sıklıkla tek belirti değildir. Hastaların %25-50’sinde depresyon, %50-70’inde hırçınlık, %30-60’ında halüsinasyonlar gibi psikiyatrik bulgular izlenmektedir. Bu belirtilerin tedavisi için ketiapin, haloperidol, risperidon, olanzapin gibi antipsikotiklerin yanısıra, depresyon için sitalopram, sertralin ve fluoksetin gibi depresyon ilaçları da kullanılabilmektedir.

Alzheimer tedavisi için beslenme nasıl olmalıdır

Yapılan araştırmalara göre akdeniz tipi yiyecekler zihinsel gerilemenin önüne geçmektedir. Yüksek kolestrol damarlar ve zihin için risk faktörüdür. Genel sağlığımız bildiğimiz yararlar aynı zamanda alzheimer veya zihinsel problemler ile ilgili yapılan çalışmalarda zihinsel durumumuza faydası olmaktadır.

Alzheimer Hastalığıyla İlgili Bilmeniz Gerekenler

 • Bu hastalık öldürücü değildir, fakat getirdiği olumsuzluklar ile yaşam süresine etki edebilir.
 • Alzheimer bulaşıcı bir hastalık değildir.
 • Alzheimer’ın neden olduğu kesin şekilde bilinmemektedir, fakat Alzheimer olma riskini yükselten bazı hususlar vardır. Bunlar; 60 yaş üstünde riskin artması ve 80-90 yaşlarından sonra riskin sabit kalmasıdır. Bunun dışında, kadınlarda daha fazla görülür ve hastalığın süresi daha uzundur. Hastalığın ortaya çıkışı, eğitim düzeyinin artmasıyla gecikir.
 • Her demans hastası ve her unutkanlığı olan, Alzheimer hastası değildir. Unutkanlık olayının birçok değişlik sebebi olabilir.
 • Alzheimer, her yaşlanan kişi de olacak diye bir şey yoktur.
 • Alzheimer hastalığının nedeni kesin olarak bilinmemektedir, fakat bazı risk durumları bu hastalığın ortaya çıkmasına kolaylık sağlar.
 • Alzheimer bulaşıcı bir hastalık değildir ancak, tanı aşamalarında bazı bulaşıcı rahatsızlıkların da araştırılmasını gerektiren hususlar olabilir.
 • Alzheimer hastalığı öldürücü bir hastalık değildir, fakat hastalık ilerleyip hastanın bakım ihtiyacı arttıkça, yeni eklenen hastalıklar yaşam süresinin kısalmasına sebep olabilir.
 • Hiçbir test Alzheimer hastalığının tanısını tek başına koyamaz. Diğer demans durumlarının olup olmadığını kesinleştirmek için birçok tetkik yapılması gerekebilir.
 • Bu hastalığın kesin tedavisi henüz mümkün değildir. Buna rağmen, doğru ve erken tanı önemlidir.
 • Alzheimer hastalarıyla beraber yaşamak hiç kolay olmasa da, yeteri kadar bilgi ve paylaşım sonucunda, bu durumun üstesinden gelmek mümkün olabilir. Böyle bir olayda, sevdiklerinizle birlikte geçireceğiniz her anın değerini unutmamalısınız.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.