Ampul Nasıl Temizlenir?


Evde veya iş yerinizde  bulunan ve aydınlatma sistemi gibi işlerde kullanılan ışık kaynağı olarak kabul ettiğimiz ampullerin temizlenmesi ne kadar kolay görünse de aslında dikkat isteyen ve bazı durumlarda insan hayatını tehlikeye atabilen bir işlemdir. Ayrıca ampul temizleme işlemi aydınlatma verimini büyük ölçüde arttırabilir.

Ampul
Ampul
  • Öncelikle ampul temizleme işlemi periyodik veya gerekli görülen durumlarda yapılmalıdır ve temizlenmesi istenen ampulün elektrik bağlantısının kesilmesi gerekmektedir.
  • Elektriğin ampulün bağlı bulunduğu oda anahtarından kapatılması yeterli gibi görünse de ampulün bulunduğu odanın sigortasının elektriği kesecek konuma getirilmesi temizlik için daha güvenli bir ortam sağlayacaktır.
  • Elektrik kesildikten sonra eğer ortamda yeterli ışık yoksa işleme başlamadan önce ortamdaki görme konforunu sağlayabilecek taşınabilir bir ışık kaynağına ihtiyaç olacaktır.
  • Ampulü temizleme işleminden önce dikkat edilmesi gereken bir başka husus da ampulün temizlik işleminden önce ulaşılabilir olması gerekmektedir, yani abajur benzeri ürünler elektrik kesildikten sonra ampule ulaşımı engelliyorsa çıkartılması gerekmektedir.
  • Ampule ulaşılabilir hale geldikten sonra temizleme işlemi için ampulün bağlı bulunduğu yerden çıkartılması gerekir.
  • Çıkarma işlemi klasik yani E27 veya E14 uyumlu ampuller için çevirerek yapılabilmektedir. Fakat sahip olduğunuz ampul daha farklı bir sabitleme sistemiyle çalışıyorsa bu detayı araştırıp işleme devam etmek güvenlik açısında önem taşımaktadır.
  • Ampul çıkarma işleminden önce yapılması gereken şeylerden biri de ampul çıkartılmak istenmeden önce kullanıldıysa ampulun soğumasını beklemek gerekmektedir.
  • Bu işlemler ışığında ampul çıkartıldıktan sonra temizleme işlemi mikrofiber bezle veya ampulun yüzeyine zarar vermeyecek temizlik maddelerinin yardımıyla gerekli görüldüğü şekilde temizlenebilir. Fakat ampüle çok fazla kuvvet uygulanmaması gerekmektedir, aksi takdirde akkor ampullerin veya tasarruflu diye tabir edilen modellerin içindeki gaz uyguladığınız kuvvet nedeniyle ampulun dış kısmındaki zarar sonucu oluşan olası çatlaklardan dış ortama sızabilir veya ampulün dışındaki koruyucu cam kısım kırılarak insan bedenine zarar verebilir.
  • Son olarak hem güvenlik hem de yüksek oranda tasarruf ve kullanım ömrü için LED ampullerin kullanılması tercih edilmelidir. LED ampuller oldukça düşük ısılar yayarak çalışırlar ve güvenlik açısından bu durum düşünüldüğünde tercih sebebi olabilmektedir.

Yukarıda anlatıldığı şekilde yapıalcak ampul temizleme girşimleri söz konusu işlmeler sırasında dikkat edildiği sürece istediğiniz ampulü kolaylıkla temizlemenizde yardımı olacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.