Android nedir? Ne işe yarar?


Android, eski yunanca insan kelimesinden türetilmiştir. Android’e yüklenen yeni anlam “insansı” manasındadır. Zeki ve akıllı olan canlı varlıklar tarafından yapılmış “insansı” makinelere verilen bir isimdir.

Fakat benim bu makalemde size bahsedeceğim android, Linux İşletim Sistemi tabanlı bir mobil cihaz için ( bu cihazlar PDA, tabletler, cep telefonları vb.) geliştirilmiştir. Açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemi olarak kullanılmaktadır. Bu işletim sistemi tabanını Google, 2007 yılında 30 civarında yazılım ve donanım şirketiyle bir araya gelerek geliştirmiştir. Günümüzde android işletim sistemine sahip olan mobil cihaz markalarından bazıları; Samsung, HTC, Sony, Huawei gibidir.

Bu işletim sisteminin derecelendirmeleri (Android 3, Android 4, Android 4,1 gibi) vardır. Android için hali hazırda bulunan uygulama sayısı 1 milyondan fazladır. Bu işletim sistemi içerisinde Google Play Store’u barındırmaktadır. Google Play Store Google tarafından işletilmektedir. Eğer sizde android işletim sistemini kullanan bir cihaza sahipseniz Google Play marketten binlerce uygulama ve oyunlardan beğendiğinizi (ücretli veya ücretsiz) indirebilirsiniz. Android’in son sürümleri, çoklu-dokunuş (multitouch), çoklu-görev (multitasking) ve Flash desteği sayesinde ortaya çıkmaktadır. Android’in ara yüzü çok basit, sade ve anlaşılırdır. Bu sayede uygulamalar kolayca yüklenebilmektedir.

Android, geliştirilmeye açık bir platformdur. Çünkü açık kaynak kodludur. Kullanıcılarından veya kullanıcısı olmayıp ta olmak isteyenlerden gelen istekleri, ihtiyaçları ve şikayetleri çok kısa sürede değerlendirir. Rakiplerine oranla daha hızlı bir işletim sistemidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.