Angela Davis Kimdir?


1944, Alabama, Birmingham doğumlu olan radikal siyah eylemci, yazar ve akademisyen Angela Davis, 1965’te Brandeis Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Sartre üzerine çalıştı ve Fransızca öğrenimi görmek üzere Fransa’ya gitti. 1963’te Klu Klux Klan’ın, doğduğu Birmingham’daki kiliseyi bombalamasından derinden etkilendi. 1964’te Kalifomiya Üniversitesi’nde, görüşlerinden çok etkilendiği Herbert Marcuse’den doktora dersleri aldı, daha sonra da felsefeye ve sosyolojiye yönelip Adomo’nun derslerine katıldı.

Angela Davis
Angela Davis

1968’de Komünist Parti’ye girince, diğer siyahlar gibi ayrımcılıkla karşılaştı. 1970 yılı yazında Kara Panterler’in faaliyetlerine katıldı. 7 Ağustos 1970’de meydana gelen, bu kitapta geniş olarak yer verilen Marin County olayıyla ilişkilendirilmek istenerek aranmaya başlandı, FBI’ın en çok aranan on kişi listesinde yer aldı. Bunun üzerine yeraltına geçti, bir süre sonra New York City’de yakalandı; aynı dönemde Kalifomiya Valisi Ronald Reagan tarafından eyalette bir daha ders vermesi yasaklanmıştı. On sekiz ay sonra, tamamı beyazlardan oluşan bir jüri tarafından aklandı.

1972’de john lennon ve Yoko Ono ona ithafen “Angela” şarkısını yaparlarken, Rolling Stones da “Sweet Black Angel” şarkısını çıkardı. Angela Davis daha sonra siyahlar ve ezilenler adına mücadelesine hiç ara vermedi, konuşmalar yaptı, kampanyalara katıldı, eylemlerde yer aldı ve kitaplar yayınladı: Angela Davis: An Autobiograplıy (1974), Women, Race & Class (1981-Kadınlar, Irk ve  Sınıf. Sosyalist Yayınlar, 1994), Women, Race and Politics (1989), Blues tegacies & Black Feminism (1999) ve The Angela Y Davis Reader (1999).

Angela Davis Kaliforniya Üniversitesi, Santa Cruz’da profesör olarak çalışmaktadır. Ayrıca ölüm cezasına hayır kampanyasının da sözcülüğünü yapmaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.