Anime Hakkında Bilgiler


Anime
Anime

7- Animeleri unutulmaz, ikonik ve popüler hale getiren, büyük ve geniş, gözlerdir! Göğüsler olduğunu düşündünüz, değil mi 🙂 İşte animelerde gördüğümüz vazgeçilmez büyük ve geniş gözlerin fikir babası Osamu Tezuka isimli kişidir. japonyada ‘Animelerin Godfather’ı’ olarak anılan Tezuka, aynı zamanda Walt Disney’in Japonya versiyonudur, ki bu oldukça doğru. Çünkü animelerde ki büyük gözlerin ilhamını Mickey Mouse ve bambi gibi büyük, geniş gözlü Disney çizgi film karakterlerinden almıştır.

6- Animelerin popüler olmasında ki diğer bir etken karakterlerin saç şekilleri ve o saçların renkleridir. Burada bilinmesi gereken şey, karakterlerinin saç renklerinin rastgele seçilmemiş olmasıdır. Her renk belirli özellikleri taşıyan karakterlere, japon kültüründeki anlamları nedeni ile verilmiştir. Örneğin, siyah : gizem veya kötülük, kırmızı : eğlence, sevgi veya agresiflik ve gri : zeka veya sıkıcılık anlamına gelmektedir.

5- Japonyada her yıl 200 yeni anime serisi gösterime girmektedir, ve bu serilerin çizgi roman olarak basılması için kullanılan kağıt miktarı, ülkenin tuvalet kağıdı üretirken kullandığı kağıttan daha fazladır. 1980’lerde popüler olmaya başlayan Anime, gerçek bir japon fenomenidir, vee şaşırılmayacak şekilde, japon animasyonları bütün dünyadaki animasyon endüstrisinin %60’ını oluşturmaktadır.

4- Tarihin en çok kazandıran animasyon filmi 270 milyon dolarlık getirisi ile Ghibli stüdyoları tarafından yapılmış Spirited Away’dir. En çok kazandıran 2.film ise 230 milyon dolarlık getirisi ile, yine aynı şirketin Howl’s Moving Castle adlı animasyon filmidir.

3- Tarihin en uzun süren anime serisi de Japonya ya ait olan Sazae – San’dır. Bu animenin yayınına 1969 yılında başlanmıştır. Toplamda 6500’ün üstünde bölümü yayınlanan animasyonla ilgili en şaşırtıcı şey ise, hala yayında olmasıdır.

2- Batı dünyasında üretilen animasyonlar sadece çocuklar için üretilirken, japon animeleri, çocuk, ergen veya yetişkin bütün yaş gruplarını hedeflemektedir.

1- Animasyon dediğimizde aklımıza şu an gördüğümüz tarzda bir görüntü gelir, bu görüntüye baktığımızda ise çizgi film gelir. Fakat şu anda baktığınız şey 1907 yılında ortaya çıkmış, kim tarafından yapıldığı bilinmeyen tarihin ilk animesidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.