Anjiyo Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler


Anjiyo uygulamasından sonra hastanın ciddi anlamda dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. Anjiyo Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler konusunda ilk olarak hastaneden ayrıldıktan sonra düzenli muayenelere gidilmesi ve hasta uzandığı yerden kalkarken çok dikkatli bir şekilde hareket etmelidir. Mümkün ise hasta tek başına kalkmamalı ve bir kişiden yardım almalıdır.

Anjiyonun hangi bölgeden yapıldığı da çok önemlidir. Eğer hasta el bileğinden anjiyo olmuş ise ağırlık kaldırmamalı ve sürekli olarak el bileğini ağır olarak hareket ettirmelidir. Kasık kısmında yapılan anjiyolarda ise sürekli olarak birkaç gün istirahat etmesi ve mümkün olmadığı sürece oturmaması önemlidir. Kasıktan yapılan uygulamalarda hastanın ayakta durmasına dikkat edilmelidir.

Anjiyo
Anjiyo

Anjiyo Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler olarak hastanın şişme olabileceği ihtimalinin de bilinmesi gerekiyor. Özellikle de damar yolunun açıldığı kısımlarda hastanın ilgili bölgesinde şişme durumu söz konusu olacaktır. Korkutucu bir şekilde olmayacak bu durum birkaç gün sonra sona erer. Hasta anjiyo olduktan sonra 24 saat süre sonucunda bölgedeki bantları çıkarabilir ve banyo yapabilir. İlgili bölgeye su değmesi de herhangi bir sorun teşkil etmez. Sadece bölgede biraz sertlik görülebilir. Hastanın aşırı bir ağrısı olduğunda hasta ağrı kesici kullanabilir. Ağrı kesiciler ise yine doktor tavsiyesinde kullanılmalıdır. Herhangi bir kanama durumunda ise hızlı bir şekilde doktor ile iletişime geçilmeli ve bu durumlar kontrol altına alınmalıdır.

Anjiyo uygulaması sonrasında gelişen teknolojiyi kullanan tıp, işlemin kolayca yapılabilmesini sağlıyor. Anjiyo Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler konusunda gerekli tedbirler alındığında ise herhangi bir sorun yaşanmadan normal hayata devam edilebilir.

Hasta anjiyo olduktan sonra zorlayıcı hareketlerden kaçınmalı ve herhangi bir ağırlık kaldırmaması bildirilmelidir. Ayrıca günde 3 litreye kadar sıvı tüketmesi önerilir. Katı ve yağlı yiyeceklerden uzak durması ve yeme alışkanlıklarını kontrol altına alması da önemlidir. Özellikle de sigara ve alkol kullanımı yapıyorsa bunları derhal bırakmalıdır. Tamamen doktorun tavsiyesine göre hareket etmeli ve yaşanabilecek farklı durumlarda direkt olarak uzman doktor ile irtibata geçilerek gerekli tedbirler hemen alınmalı ve hasta sağlığına sürekli dikkat edilmelidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.