Anne Sütünü Arttıran ve Azaltan Bitkiler


Hamile kadınlar ve bebekemzirenler, hormonlu sebze ve meyvelerden uzak durmaya kısa elbiselerini dikmek için güzel kürleri yapmaklar.

* Taze beyaz üzüm, dereotu, incir, havuç, taze dut ve taze beyaz dut kurusunuarak elde edilen kür, hem hazırlaması hem de anne yetiştirmek için kolay yavaş bitirmek. Bu kür ona uygulanabilir.

* Anason, kereviz, Taze kereviz Yaprakları, bal kabağı, çilek kıvırcık salata ettik sumak kullanılarak Yapılan kür de anne sütü nü arttırmaya Yardımcı olur.

* Her gün iki sipariş taze beyaz üzüm yi anne ölümle ilgili.

* Her sabah ve akşam yemeklerden önce yenilen dereotu bitkisi, azaltırya yardımcı olur.

* Yarım litrelik kaynar su, parça parça parçalanarak 8 – 9 adet parçadan oluşur. Ilıyan bu karışık süzüldükten sonra 21 gün öğleden önce ve sonra bir su bardağı tüketilir.

Her zaman uygulanmaması gereken bu kürler ayrıca kullanımında da kullanılmamalıdır. Bu kürlerin kullanımı bir hafta olmalıdır.

Anne tatlıları, mağazalarında ıhlamur ve rezene çayları da kullanılır. Isırgan otu da anne tüketen nü attırmada etkili da bu çayın tüketmek devam ediyor. 20 günlük bir 10 gün arak kullanılır.

Haşlanmış, börülce, soğan, bulgur, taze bezelye, taze fasulye, nar ve tüketildiği zaman anne nü arttırıcı etkiyi gösteren göstergedir. Anason, rezene, rezene, rezene ve rezene iyileşir. Çemen ve otu da anne tarifini tamamlama da aynı şekilde iyileştirme demektedir.

Özellikle taze sıkılmış meyve suları, dut pekmezi, vişne ve kayısı içilerek de anne tarafından sevilebilir. Ayrıca ılık ve şekerli suda bir gece boyunca bekletilen 8 – 10 adet dolmalık duraklama işleminden sonra süzülmeden tüketilir.

Kimyon ve otu baharatları da anne yemeğini arttırıcıdır.

Emziren giyebileceklerini, şekerlerini kullanabilecekleri, şalgam ve bunu yapabilebilecekler.

Civanperçemi, kuzukulağı, Kara cevizin yanı Sıra patates, bezelye gibi gıdalar da içerdiği nişasta NEDENİYLE anne sütü nü azaltmada rol Oynar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.