Anneler günü ne zaman? anneler günü hakkında bilgi


Anneler günü her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü aile arasında kutlanan bir gündür. Bu günde, çocuklar harçlıklarından biriktirdikleri para ile annelerine küçük birer hediye alırlar, böylece kendilerine büyük emekleri geçen annelerine karşı bağlılıklarını ve sevgilerini belirtmiş olurlar.

Anneler günü her yıl Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanır.

Anneler Günü, batı memleketlerinde, daha çok, son devirde adet yerine girmiş olmakla beraber, çok eski bir tarihi vardır. Hemen hemen bütün çağlarda, bütün milletler, anneye karşı duyulan saygıyı türlü törenlerle, bayramlarla belirtmek istemişlerdir.

Anneler günü nasıl ortaya çıktı?

Anne

Eski Yunanistan’da “Tanrıların Ulu Anası” Rhea’ya tören ve şenliklerle tapınılır, martın onbeşine düşen bu bayram Anneler Günü sayılırdı. Bu adet o devirde bilhassa Küçük Asya (Anadolu) da çok yayılmıştı.

Avrupa’ya hristiyanlığın gelmesi üzerine bu tören kilise adetleri arasına girmiştir. O gün çocuklar, kilisede yapılan törenden sonra, ana babalarına, daha çok annelerine hediyeler götürürler.

Anneler Günü, Amerikada, 1914 yılında bir kanunla resmi bayramlar arasına alınmıştır. Bizde de, son yıllarda, Anneler Günü bilhassa okullarda kutlanmaya başlanmıştır.

Şefkat, asalet ve tahammül timsali olan beyaz karanfil Anneler Gününün çiçeği olarak kabul edilmiştir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.