Antartika Kime Ait? Antartika Kimin Toprağıdır?


Üzerinde kimsenin yaşamadığı, büzülarla ve penguenlerle her zaman gözümüzün önüne gelen Antartika’nın kime ait olduğu ilginç bir tartışma konusudur.

Antartika’ya ilk 1800 yıllarda İngiliz gemicilerin gelip buzların üstüne İngiliz bayrağı dikip sahiplik hakkı iddia ettikleri bilinmektedir. Ancak üzerinde kimse yaşamadığı için hak iddiaları hep tartışmalı kalmıştır.

Üzerinde yaşayan kimse olmadığı için Ingiltere’nin Antartika’nın bütününe dair hak iddiası 1900ler’de gücünü kaybetmiş sonrasında sadece bazı bölümüne dair olarak devam etmiştir. Daha sonra Antartika’da pay iddalarına Norveç, Fransa ve Nazi Almanya’sı da katılmıştır.

1959 yılında, Soğuk Savaş döneminde Şili ve Arjantin de Antartika üzerinde hak iddia ettiler. Ancak Şili ve Arjantin’in hak iddiası Ingiltere’nin iddia ettiği bölümün içinde yer almaktaydı. Soğuk Savaş döneminde Amerika ve Sovyetler Birliği Antartika’dan hak iddia etmeyeceklerine dair aralarında anlaşma imzaladılar. Ancak anlaşmaya göre o dönemde hak iddia etmeyecekler ancak gelecekte koşullar değişirse iddia edebileceklerdi.

 

Ortalama sıcaklık yaz aylarında -20° C’dir.

1959 yılında Antartika Anlaşması imzalamak için Şili, Arjantin, Japonya, Avustralya, Belçika, Fransa, Yeni Zelanda, Norveç, Afrika Birliği, Sovyetler Birliği, İngiltere, Amerika birlikte çalışmaya karar verdiler. Aralarında varılan anlaşmaya göre Antartika bütün insanlığın faydası için kullanılacak, asla başka bir amaç için kullanılmayacaktı.

Silahsızlanma, Nükleer denemelerden arınmış olma, Maden çıkartmama gibi esaslar bu anlaşmanın temeli olmuştur.

Anlaşmaya göre bir önemli noktada Antartika’da sadece bilimsel araştırmalara izin verileceği ve bu araştırmalar sırasında hiçbir şekilde çöp ve atık bırakılamayacağıydı.

Her ne kadar Antartika için insanlığın ortak çıkarları için kulanılacağına dair bir anlaşma yapılsa da, daha önce hak iddia eden ülkelerin haklarından vazgeçtiğini belirten bir madde de yoktur. Hatta bazı haritalarda Antartika üzerinde hak iddia eden ülkelerin alanları çizilmektedir. Antartika’nın çok büyük bir kısmında hiçbir devlet tarafından hak iddiası yoktur ve yapılan anlaşmaya göre hiçbir devlet bu boş alanda hak iddiasında bulunamayacaktır.

Anlaşmaya dahil olan ülkeler hak iddia ettikleri topraklarda bazı istasyonlar kurarak çalışmaktadır. Antartika herkesin kullanımına açık olduğu için Çin gibi ülkelerde gelip faliyet göstermektedir. Antartika’daki petrol rezervleri dünya üzerindeki taze su rezervlerinin %70’ini taşıması ileride bazı anlaşmazlıklara yol açabileceği endişesi taşımaktadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.