Apandisit Nedir? Belirtileri Nelerdir?


Kalın bağırsak ile ince bağırsağın birleştiği yerde ki kör bağırsağın ucunda bulunan “Appendix” denilen kısmın iltihabı. Kör bağırsağın alt ucunda bulunan 0,5-1,5 kalınlığında ve uzunluğu 2-20 cm arasında değişen çıkıntısına “Apandis” (Lat. Appendix veermiformis) denir.

Apandisit iltihabı (Akut apandisit) Apandisit iltihabı yeni doğanlarda görülmez; çocuk büyüdükçe olasılık artar. 10-17 yaş arasında en çok görülür. Ergenlik çağından önce erkek ve kız çocuklarda aynı sıklıkta görüldüğü halde, erkekler de 25 yaşına kadar kadınlara oranla daha sık görülür. 25 yaşından sonra erkeklerdeki sık görülme azalır ve giderek oran azalmaya başlar. Erkeklerin apandisit olma olasılığı kadınlara göre daha yüksektir.

Apandisit hastalığının belirtileri nelerdir?

Başlangıçta ağrı göbek etrafında karnın üst tarafında veya bütün karında daha fazla olur. Bu apandis’in gerilmesinden oluşan bir ağrıdır. Ağrı orta şiddetli ve devamlıdır adet sancısına da benzetilir. Akut apandisit başladıktan 6-8 saat veya daha fazla bir zaman geçtikten sonra ağrı karnın sağ tarafına yerleşir büyük oranla. Bu ağrı apandisitin ilk belirtileridir.

Apandisitin ikinci erken belirtisi iştahsızlıktır. Hastalara sorulunca belirtilerin başlamasından önceki öğünde hatta daha önceki öğünlerde de iştahlarının olmadığının, yemek yiyemediklerini anlatırlar. Eğer hasta iştahının iyi olduğunu ve bol yemek yediğini belirtiyorsa apandisit olma ihtimali daha azdır. Apandistin üçüncü erken belirtisi bazı hastaların devamlı dışkılama ihtiyacı duyması, fakat bunu yapsa bile rahatlayamadığını belirtmesidir. Bazı hastalar bunu kabızlık olduklarını söylerler ve rahatsızlıklarının kabızlıktan oluştuğunu zannedilir.

Bu ilk belirtilerinin ardından bulantı ve kusmalar başlayacak, önce iştahsızlık sonra ağrılar ve nihayet mide bulantısı ile kusmalar başlayacaktır. Bu apandisit şüphesini arttırır. Apandisit patlaması tehlikeli bir hastalıktır, eğer apandisit patlar ve hemen müdahale edilmez ise sonuç ölümle sonuçlanabilir.

Bu hastalığın tek çözümü tıbbı tedavidir, eğer yukarı da ki rahatsızlıkları geçiriyor ve ağırlaşmamış ise hemen bir acil servise uğrayın fakat ağırlaşmış ise vakit kaçırmadan 112 acil servisi aramanızı tavsiye eder, sağlıklı yaşamlar dileriz.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak.