Apandisit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır


Kalın bağırsak ile ince bağırsağın birleştiği yerde ki kör bağırsağın ucunda bulunan “Appendix” denilen kısmın iltihabı. Kör bağırsağın alt ucunda bulunan 0,5-1,5 kalınlığında ve uzunluğu 2-20 cm arasında değişen çıkıntısına “Apandis” (Lat. Appendix veermiformis) denir. Apandisit, geniş bağırsakta tutulan parmak benzeri bir kese olan apandiksin iltihaplandığı ve enfekte olduğu tıbbi bir durumdur.

Apandisit iltihabı (Akut apandisit) Apandisit iltihabı yeni doğanlarda görülmez; çocuk büyüdükçe olasılık artar. 10-17 yaş arasında en çok görülür. Ergenlik çağından önce erkek ve kız çocuklarda aynı sıklıkta görüldüğü halde, erkekler de 25 yaşına kadar kadınlara oranla daha sık görülür. 25 yaşından sonra erkeklerdeki sık görülme azalır ve giderek oran azalmaya başlar. Erkeklerin apandisit olma olasılığı kadınlara göre daha yüksektir.

Apandisit neden olur?

Apandisit
Apandisit

Apendiks lümeninin tıkanması apandisite neden olur. Mukus appendiküler lümende desteklenerek, apendiksin içinde normal olarak yaşayan bakterilerin çoğalmasına neden olur. Sonuç olarak, apendiksi şişer ve enfekte olur.

Engel kaynakları şunları içerir:

 • apandisyel lümeni tıkayan dışkı, parazit veya büyüme
 • gastrointestinal yol ya da vücudun herhangi bir yerindeki enfeksiyonun neden olduğu, apandiks duvarındaki genişlemiş lenf dokusu
 • Crohn hastalığı ve ülseratif kolit de dahil olmak üzere iltihaplı bağırsak hastalığı
 • karın travması

Çıkarılamazsa, iltihaplı bir apandisit patlayabilir. Patlama, enfeksiyonu karın boyunca bulaştırır ‘potansiyel olarak tehlikeli bir durum olan peritonit.

Apandisit Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Apandisitli hastaların çoğunda, bir doktorun kolayca tespit edebileceği klasik semptomlar bulunur. Apandisitin başlıca semptomu karın ağrısıdır.

Karın ağrısı genellikle

 • aniden ortaya çıkar ve genellikle bir kişinin gece uyanmasına neden olur.
 • diğer belirtilerden önce görülür
 • karnın yakınına başlar ve daha sonra aşağı ve sağa gider
 • yeni ve daha önce hissettirilen acılardan farklı olarak
 • birkaç saat içinde daha da kötüleşir
 • Hareket ederken, derin nefes alarak, öksürürken veya hapşırırken daha da kötüleşir

Başlangıçta ağrı göbek etrafında karnın üst tarafında veya bütün karında daha fazla olur. Bu apandis’in gerilmesinden oluşan bir ağrıdır. Ağrı orta şiddetli ve devamlıdır adet sancısına da benzetilir. Akut apandisit başladıktan 6-8 saat veya daha fazla bir zaman geçtikten sonra ağrı karnın sağ tarafına yerleşir büyük oranla. Bu ağrı apandisitin ilk belirtileridir.

Apandisitin ikinci erken belirtisi iştahsızlıktır. Hastalara sorulunca belirtilerin başlamasından önceki öğünde hatta daha önceki öğünlerde de iştahlarının olmadığının, yemek yiyemediklerini anlatırlar. Eğer hasta iştahının iyi olduğunu ve bol yemek yediğini belirtiyorsa apandisit olma ihtimali daha azdır. Apandistin üçüncü erken belirtisi bazı hastaların devamlı dışkılama ihtiyacı duyması, fakat bunu yapsa bile rahatlayamadığını belirtmesidir. Bazı hastalar bunu kabızlık olduklarını söylerler ve rahatsızlıklarının kabızlıktan oluştuğunu zannedilir.

Bu ilk belirtilerinin ardından bulantı ve kusmalar başlayacak, önce iştahsızlık sonra ağrılar ve nihayet mide bulantısı ile kusmalar başlayacaktır. Bu apandisit şüphesini arttırır. Apandisit patlaması tehlikeli bir hastalıktır, eğer apandisit patlar ve hemen müdahale edilmez ise sonuç ölümle sonuçlanabilir.

Bu hastalığın tek çözümü tıbbı tedavidir, eğer yukarı da ki rahatsızlıkları geçiriyor ve ağırlaşmamış ise hemen bir acil servise uğrayın fakat ağırlaşmış ise vakit kaçırmadan 112 acil servisi aramanızı tavsiye eder, sağlıklı yaşamlar dileriz.

Apandisitin diğer semptomları aşağıdakileri içerebilir:

 • iştah kaybı
 • mide bulantısı
 • kusma
 • kabızlık veya ishal
 • gaz
 • diğer belirtileri izleyen düşük dereceli bir ateş
 • karın şişliği

Semptomlar değişir ve karın ağrısının diğer kaynaklarını taklit edebilir; bunlara şunlar dahildir:

 • bağırsak tıkanıklığı
 • enflamatuar barsak hastalığı
 • pelvik inflamatuvar hastalık ve diğer jinekolojik rahatsızlıklar
 • Bağırsak yapışıklıkları
 • kabızlık

Apandisit nasıl tedavi edilir?

Apandisit
Apandisit

cerrahlık

Tipik olarak apandisit, ekleri kaldırarak tedavi edilir. Apandisitten şüpheleniliyorsa, bir doktor kapsamlı teşhis testleri yapılmadan ameliyat önermektedir. Hızlı cerrahi, ek maddenin patlama ihtimalini azaltır.

Apendiks kaldırılması ameliyatına apendektomi denir ve iki yolla yapılabilir. Laparotomi olarak adlandırılan eski yöntem, batının sağ alt kısmındaki tek bir kesi ile ekleri çıkarır. Laparoskopik cerrahi olarak adlandırılan yeni yöntem, birkaç küçük insizyon ve ekleri çıkarmak için insizyonlardan beslenen özel cerrahi aletleri kullanır. Laparoskopik cerrahi, hastane ile ilişkili enfeksiyonlar gibi daha az komplikasyona neden olur ve iyileşme süresi oldukça kısadır.

Ameliyat zaman zaman normal bir apandiksi açığa çıkarır. Bu gibi durumlarda, birçok cerrah gelecekteki apandisit olasılığını ortadan kaldırmak için sağlıklı apendiksi çıkaracaktır. Bazen cerrahi, ameliyat sırasında düzeltilebilen farklı bir problem ortaya çıkarmaktadır.

Bazen apseler apendiks apsesi adı verilen patlama ekinde oluşur. Apse, vücudun enfeksiyonun yayılmaya devam etmeye çalışılmasından kaynaklanan, bir kütledir. Ameliyat sırasında apse ele alınabilir veya daha yaygın olarak ameliyattan önce boşaltılabilir. Apseyi boşaltmak için abse duvarına abse duvarı vasıtasıyla bir tüp yerleştirilir. CT abseyi bulmaya yardım etmek için kullanılır. Drenaj tüpü, enfeksiyon tedavisinde antibiyotikler verilirken yaklaşık 2 hafta yerde bırakılır. Altı ila 8 hafta sonra, enfeksiyon ve enflamasyon kontrol altına alındığında, patlama ekinde kalan şeyleri çıkarmak için cerrahi gerçekleştirilir.

Cerrahi Dışı Tedavi

Ameliyat yapılamıyorsa, eğer bir kişi ameliyat için yeterince iyi değilse veya tanı kesin değilse ameliyatsız tedavi kullanılabilir. Bazı araştırmalar, apandisitin ameliyat olmadan daha iyi olabileceğini öne sürüyor. Cerrahi dışı tedavi, enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotikler ve enfeksiyon geçene kadar sıvı veya yumuşak bir diyet içerir. Yumuşak bir diyet lif açısından düşüktür ve gastrointestinal sistemde kolayca parçalanır.

kurtarma

Yeterli bakımla, çoğu kişi apandisite den kurtulur ve diyet, egzersiz veya yaşam biçiminde değişiklik yapmasına gerek yoktur. Ameliyattan tam iyileşme yaklaşık 4 veya 6 hafta sürer. Bu süre boyunca fiziksel aktiviteyi sınırlamak dokuların iyileşmesini sağlar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.