Apse Nedir? Apse Nedenleri


Apse, vücudun her hangi bir yerinde irinin  birikmesidir. Bakteri enfeksiyonlarına karşı vücudun verdiği bir karşılıktır. Apseler genellikle dokunmak suretiyle kolayca hissedilir. Bunların büyük çoğunluğuna enfeksiyonlar neden olur. İçinde pus, bakteri ve pislikler doludur.

Ağrısız ve sıcak olan apseler vücudunuzdaki herhangi bir yerinde kendini gösterebilir.

Koltuk altı bölgelerinde (aksiller),  en sık görülen bölgeler,  anüs ve vajinanızın  çevresinde ( Bartholin bez apsesi ), omurganızın tabanında ( pilonidal apseler ), diş etrafında ( diş apsesi ) ve kasıkta bulunur.

Bir kıl folikülünün çevresinde iltihaplanma da kaynama (furunkle) olarak adlandırılan bir apsenin oluşmasına neden olabilir .

Diğer enfeksiyonlardan farklı olarak, tek başına antibiyotikler genellikle apseyi tedavi etmez. Genel olarak, abselerin iyileşmesi için açılması ve boşaltılması gerekir. Bazen boşaltma kendi kendine oluşur, ancak genelde sıcak bir sıkıştırma yardımıyla veya kesi ve drenaj (I & D) adı verilen tedavi bir doktor tarafından yapılmalıdır.

Apse Nedenleri

Normal cilt bariyeri kırıldığında, minör,  travma, veya enflamasyon olsa bile bakteri cilt içine girebilir. Vücudunuzun savunması, bu mikropları inflamatuvar  öldürmeye çalışırken bir apse oluşabilir (beyaz kan hücreleri = pus). Ter veya yağlı (sabaceous) bezin veya bir saç folikülünün veya önceden var olan bir kistin tıkanması da abseyi tetikleyebilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.