Apse Nedir? Apse Nedenleri? Apse Belirtileri?


Apse, vücudun her hangi bir yerinde irinin  birikmesidir. Bakteri enfeksiyonlarına karşı vücudun verdiği bir karşılıktır. Apseler genellikle dokunmak suretiyle kolayca hissedilir. Bunların büyük çoğunluğuna enfeksiyonlar neden olur. İçinde pus, bakteri ve pislikler doludur.

Ağrısız ve sıcak olan apseler vücudunuzdaki herhangi bir yerinde kendini gösterebilir.

Koltuk altı bölgelerinde (aksiller),  en sık görülen bölgeler,  anüs ve vajinanızın  çevresinde ( Bartholin bez apsesi ), omurganızın tabanında ( pilonidal apseler ), diş etrafında ( diş apsesi ) ve kasıkta bulunur.

Bir kıl folikülünün çevresinde iltihaplanma da kaynama (furunkle) olarak adlandırılan bir apsenin oluşmasına neden olabilir .

Diğer enfeksiyonlardan farklı olarak, tek başına antibiyotikler genellikle apseyi tedavi etmez. Genel olarak, abselerin iyileşmesi için açılması ve boşaltılması gerekir. Bazen boşaltma kendi kendine oluşur, ancak genelde sıcak bir sıkıştırma yardımıyla veya kesi ve drenaj (I & D) adı verilen tedavi bir doktor tarafından yapılmalıdır.

Apse Nedenleri

Apse
Apse

Normal cilt bariyeri kırıldığında, minör,  travma, veya enflamasyon olsa bile bakteri cilt içine girebilir. Vücudunuzun savunması, bu mikropları inflamatuvar  öldürmeye çalışırken bir apse oluşabilir (beyaz kan hücreleri = pus). Ter veya yağlı (sabaceous) bezin veya bir saç folikülünün veya önceden var olan bir kistin tıkanması da abseyi tetikleyebilir.

Diş Apsesinin Belirtileri Nelerdir?

Diş apseleri diş eti veya diş enfeksiyonunun semptomudur. Diş apsesi belirtileri çoğu hasta için oldukça belirgin ve benzerdir. Bazı akut apselerin ağrısız olabileceğini, ancak diş etleri ve yanakların şişmesine yol açabileceğini de aklınızda bulundurmanızda fayda var. Bununla birlikte Apse, kanal tedavisi yapılmış bir diş üzerinde meydana gelirse, sinir öldüğü için herhangi bir ağrı yaratmayabilir. Peki, sık karşılaşılan diş apsesi belirtileri nelerdir?

  • Aşırı, keskin veya zonklayıcı ağrı.
  • Etkilenen bölgeye basınç veya ısı uygulandığında artan ağrı.
  • Aşırı durumlarda, şişmiş lenf bezleri ve yüz şişmesi.
  • Ağız kokusu.
  • Ateş.
  • Trismus (hasta ağzını açmakta zorluk çekiyorsa).
  • Uykusuzluk.
  • Genel rahatsızlık ve sıkıntılar

Diş apsesi bir diş hekimi tarafından kolayca teşhis edilir. Apse tespit edildiği zaman yapılan ilk işlem diş hekiminizin apseyi boşaltması ve enfeksiyondan kurtulmasıdır. Diş tedavilerinden önce enfeksiyonu iyileştirmek için antibiyotik reçete edilir. Ardından kanal tedavisi, implant veya köprü uygulaması gibi seçeneklerden uygun olanı üzerinden ilerlenir.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.